2018-04-29 Månadsauktion
480
1949
Samtliga utrop
23
205
12
480
Fiskeredskap
132
130
60
11
Kläder, väskor & Accessoarer
237
37
18
246
23
224
90
11
Katalognummer
...
10
Katalognummer
Katalognummer
2.
Vällingklocka, barock, daterad 1722
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
6 400 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
22.
Sakral skulptur, 1700-tal eller äldre
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
3 000 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
35.
Trädgårdsurna i gjutjärn, 18/1900-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1 600 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
36.
Väggkonsol, Louis XV, 1700-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
1 700 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
60.
Trattgrammofon, 1900-talets början
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1 200 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
144.
Skulptur, 17/1800-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
1 600 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
33 00 SEK
147.
Väggtelefon, LM Ericsson, Stockholm, 1900-talets början
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1 600 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
153.
Väggfontän, omkring år 1900
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
9 000 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
162.
Godisautomat, Pix, 1900-talets första hälft
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
3 200 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
171.
Reklamskylt, Mazetti
22 00 SEK
23 00 SEK
4 400 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
184.
Bensinpumpsglob, Esso
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1 700 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
185.
Trädgårdsurnor ett par, Skoglund & Olsson, Gefle, 1900-talets första hälft
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
2 500 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
188.
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1 600 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
192.
Rundkamin, Hommelvik Stöperi no.201
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
1 000 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
196.
Skulptur, 1700-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
6 200 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
200.
Fönster med blyspröjs, 17/1800-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
450 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
203.
Figurin, Gustafsberg, 1915
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
300 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
217.
Glassmaskin, Ludvig Tingström, omkring år 1900
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
850 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
218.
Emaljerad reklamskylt, Kungl. Postverkets Frimärksförsäljning
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
850 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
219.
Reklamskylt, Svalan, Falun, 1900-talets första hälft
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1 600 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
226.
Uppsatsskål, jugend, C.G.Hallberg, 1900-talets början
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
950 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
252.
Dalahäst, Grannas, A.Olssons, Nusnäs
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
900 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
271.
Shaker, GAB, Stockholm, 1900-talets första hälft
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
500 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
273.
Kamin, Jötul, Norge
278.
Sigill 2st, 1900-talets första hälft
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
350 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
289.
Kandelaber, barockstil, 1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
600 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
298.
Åktäcke, 18/1900-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
800 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
301.
Jakttrofé monterad på träplatta
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
800 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
328.
Jardinierer ett par, jugendstil, 1900-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
850 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
331.
Bokgömma, 1900-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1 900 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
339.
Trädgårdsurna, Höganäs No.28, 1800-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
1 400 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
360.
Ishink, Daydream Productions, Australien, 1900-takets andra hälft
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
800 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
363.
Häften med rabattfrimärken 54st
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
6 600 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
364.
Häften med rabattfrimärken 33st
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
4 000 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
370.
Reklamskylt, Marabou mjölkchoklad
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
2 400 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
371.
Reklamskylt, Roulette, Cloetta
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
2 600 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
372.
Vevgrammofon, Polyphon, 1900-talets första hälft
22 00 SEK
23 00 SEK
450 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
378.
Trädgårdsurna i marmor, 1900-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1 100 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
379.
Trädgårdsurna i sten, 1900-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
1 100 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
380.
Supkoppar 8st, Pierre Forsell för Skultuna
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
600 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
382.
Reklamskylt, Mazetti
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
1 600 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
384.
Väggtelefon, Televerket, AC 150, 1900-talets första hälft
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
650 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
387.
Jubileumssparbössa, Nordiska Kompaniet, 1927
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
450 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
394.
Reklamskylt, Svea Växtmargarin
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1 100 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
474.
Ateljékamera, Edvin Nerlien, Stockholm, 1900-talets början
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
2 600 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
479.
Paraplyställ, omkring år 1900
1 00 SEK
2 00 SEK
550 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
493.
Kamin, Thiis & Co, Kristiania, Norge
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 800 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
568.
Drivbänk, tidigt 1900-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1 100 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
...
10