2020-07-26 Månadsauktion
349
1983
Samtliga utrop
12
Antikviteter
47
136
13
524
128
124
77
Kläder, väskor & Accessoarer
205
41
349
25
185
20
85
10
Katalognummer
...
Katalognummer
Katalognummer
2.
Spegellampett, gustaviansk, 1700-talets slut
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
11 500 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
39.
Miniatyrbyrå, barock, 1700-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
4 000 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
68.
Miniatyrskåp, allmoge, daterat 1855
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
13 000 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
301.
Stolar 4st, Stockholmsarbeten i rokoko, 1700-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
15 500 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
303.
Skrivbord med uppsats, sengustavianskt, omkring år 1800
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
9 500 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
304.
Skrivbord, Danmark, troligen Arne Hovmand Olsen, 1950/60-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
3 200 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
305.
Skåp, "Napoli", David Rosén, omkring 1900-talets mitt
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
9 000 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
306.
Karmstolar ett par, gustaviansk samt gustaviansk stil
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
8 000 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
307.
Sideboard, Tove & Edvard Kindt-Larsen för Seffle Möbelfabrik
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
30 000 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
308.
Bockbord, allmoge, 17/1800-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
4 000 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
309.
Stol, gustaviansk, 1700-talets slut
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
4 200 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
310.
Stol, allmoge, Dalarna, 1700-talets slut
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
7 400 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
311.
21 00 SEK
22 00 SEK
9 000 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
312.
Vägghörnskåp, allmoge, Dalarna, 1700-talets slut
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
3 400 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
314.
Slagbord, barock, 1700-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
2 100 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
315.
Fåtölj, "Lamino", Yngve Ekström för Swedese
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
3 400 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
316.
Pall, Fritz Hansen, Danmark, 1950/60-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
600 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
317.
Stolar 6st, Leksandsmodell, 1900-talets andra hälft
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
10 500 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
318.
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
3 600 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
319.
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
3 200 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
320.
Parksoffa, Skoglund & Olson, Gefle, 1900-talets första del
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
2 800 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
321.
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
2 800 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
322.
Stolar 6st, "Camilla", John Kandell för Källemol
9 00 SEK
10 00 SEK
4 800 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
323.
Soffa, "Samsas", Carl Malmsten, 1900-talets andra hälft
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
3 600 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
324.
Skänkskåp, allmoge, Dalarna, 1700-talets slut
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
4 000 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
325.
Skrivbord, rokoko, 1700-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
5 800 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
326.
Väggskåp, senbarock, 1700-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
2 100 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
328.
Vägghörnskåp, allmoge, Dalarna, Rättvik, daterat 1791
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
2 400 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
329.
Pottskåp, rokoko, 1700-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
5 400 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
330.
Byrå, Svenska Möbelfabriken, Bodafors, 1930-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
800 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
331.
Soffa, gustaviansk, 1800-talets första del
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
7 400 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
332.
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
9 400 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
333.
Matbord, 1800-talets slut
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
1 700 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
334.
Lådfack, allmoge, 1800-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
4 600 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
335.
Slagbord, allmoge, 1800-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
2 800 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
336.
Pottskåp, gustavianskt provinsarbete, 1800-talets början
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
3 400 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
337.
Soffa, "Paradiset", Kerstin Hörlin Holmqvist, NK: Triva serie
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
2 800 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
338.
Boksnurra, England, 1900-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
2 800 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
339.
Skänk, gustaviansk, 1800-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
3 400 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
340.
Bankett, empire, 1800-talets början
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
6 400 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
343.
Bokskåp, 1800-talets slut
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
7 000 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
345.
Sideboard, 1950/60-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
3 000 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
347.
Sideboard, 1950/60-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
4 400 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
348.
Golvhörnskåp, allmoge, Värmland, daterat 1786
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
6 400 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
349.
Nyckelskåp, 17/1800-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
3 000 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
350.
Sideboard, 1950/60-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
2 300 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
351.
Hörnskåp, Louis XVI stil, 1900-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
4 800 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
352.
Serveringsvagn, 1900-talets andra hälft
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
850 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
...