Toggle navigation
Dalarnas Auktionsbyrå AB
My Favorites
0
Help
Chinese
Danish
English
Finnish
German
Norwegian
Polish
Romanian
Swedish
Catalogs
2020-12-06 Månadsauktion
110
Allmoge
2422
All lots
110
Antikviteter
110
Allmoge
216
Belysning
32
Böcker och Kartor
469
Diverse
129
Glas
175
Guld & Silver
81
Klockor & Ur
24
Kläder, väskor & Accessoarer
253
Konst & Skulptur
36
Leksaker & Kuriosa
331
Möbler & Speglar
47
Orientalisk porslin och konsthantverk
245
Porslin & keramik
35
Tenn
115
Textilier & Mattor
13
Vapen & Militaria
×
Close
Help
×
Close
My Favorites
Favorite saved!
×
Close
My Favorites
×
Close
Login
×
Close
Lägg bud
The page is disabled!
Please move the mouse or click on the screen to activate it again!
Last active
Only Repurched
Freetext
Freetext
Exact Match
Catalogue Number
Sale No
«
1
2
1
2
3
3
»
Catalogue Number
Catalogue Number
Most popular
Bid
Highest bid
Lowest bid
Most bids
Least bids
Hammer price
Highest hammer
Lowest hammer
Lot No.
2.
Dalmålning, Kers Erik Jönsson, Leksand, daterad 1838
Hammer price
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
31 000 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
Lot No.
23.
Dalmålning, Mats Anders Olsson, Västanå, Rättvik
Hammer price
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
9 400 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
Lot No.
51.
Dalmålning, Mats Anders Olsson, Boda, daterad 1851
Hammer price
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
18 000 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
Lot No.
61.
Allmogemålning, daterad 1818
Hammer price
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
14 000 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
Lot No.
83.
Dalahäst, 1900-talets första hälft
Hammer price
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
4 800 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
Lot No.
101.
Skedholk, allmoge, Jämtland/Härjedalen, 17/1800-tal
Hammer price
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 200 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
Lot No.
123.
Knotskål, allmoge, daterad 1780
Hammer price
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
1 100 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
Lot No.
144.
Kalk, allmoge, daterad den 8/4 1865
Hammer price
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 000 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
Lot No.
155.
Spegel, gustaviansk allmoge, 1800-talets första hälft
Hammer price
5 00 SEK
6 00 SEK
4 400 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
Lot No.
174.
Skrin, allmoge, Hälsingland, daterat 1820
Hammer price
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
3 400 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
Lot No.
178.
Knotskål, allmoge, daterad 1787
Hammer price
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
3 800 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
Lot No.
200.
Dryckesstop, Norge, 17/1800-tal
Hammer price
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
700 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
Lot No.
224.
Knotskål, allmoge, daterad 1830
Hammer price
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
2 200 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
Lot No.
227.
Snibbskål, allmoge, daterad 1883
Hammer price
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
3 400 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
Lot No.
235.
Knotskål, allmoge, 17/1800-tal
Hammer price
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
2 900 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
Lot No.
272.
Dalahäst, 1900-talets första hälft
Hammer price
8 00 SEK
9 00 SEK
4 400 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
Lot No.
276.
Bolle, allmoge, Norge, 1800-tal
Hammer price
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1 700 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
Lot No.
283.
Kyrkvantar ett par, Forsa, Hälsingland, 1800-tal
Hammer price
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
2 100 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
Lot No.
291.
Bolle, allmoge, Norge, 1800-tal
Hammer price
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
550 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
Lot No.
471.
Burk med lock, troligen Norge, 1800-tal
Hammer price
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
3 600 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
Lot No.
480.
Supkopp, allmoge, 1800-tal
Hammer price
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
2 900 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
Lot No.
491.
Träskuren häst, 1800-tal
Hammer price
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
2 200 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
Lot No.
497.
Supkopp, allmoge, 1800-tal
Hammer price
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
700 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
Lot No.
503.
Laggad hink, allmoge, Hälsingland, 1800-tal
Hammer price
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
4 400 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
Lot No.
529.
Dalahäst, 1900-talets första hälft
Hammer price
2 00 SEK
3 00 SEK
1 900 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
Lot No.
534.
Låda med skjutlock, allmoge, 1800-tal
Hammer price
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
800 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
Lot No.
536.
Knotskål, allmoge, 1800-tal
Hammer price
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
950 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
Lot No.
542.
Näverjolle, allmoge, daterad 1920
Hammer price
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
850 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
Lot No.
586.
Skrin med lock, allmoge, 1800-tal
Hammer price
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
2 300 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
Lot No.
596.
Träskuren häst, 1800-tal
Hammer price
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
2 100 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
Lot No.
598.
Mjölkskopa, allmoge, 17/1800-tal
Hammer price
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
2 600 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
Lot No.
601.
Dalahäst, allmoge, 1800-tal
Hammer price
14 00 SEK
15 00 SEK
450 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
Lot No.
602.
Välkomna, allmoge, 1800-tal
Unsold
Lot No.
654.
Klappträ, allmoge, daterad 1834
Hammer price
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
650 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
Lot No.
665.
Skrin med lock, allmoge, 1800-tal
Hammer price
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
3 800 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
Lot No.
681.
Knotskål, allmoge, 1800-tal
Hammer price
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
450 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
Lot No.
703.
Snibbskål, allmoge, 17/1800-tal
Hammer price
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
800 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
Lot No.
730.
Skulptur, 1900-talets början
Hammer price
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1 800 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
Lot No.
795.
Pall, allmoge, daterad bl.a. 1909
Hammer price
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
700 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
Lot No.
800.
Bandsked, allmoge, 1800-tal
Hammer price
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1 400 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
Lot No.
801.
Burk med lock, allmoge, daterad 1856
Hammer price
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
1 400 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
Lot No.
812.
Låda med skjutlock, allmoge, daterad 1783
Hammer price
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1 000 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
Lot No.
818.
Svepask, allmoge, Dalarna, omkring år 1800
Hammer price
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1 600 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
Lot No.
821.
Dalahäst, 1900-talets första hälft
Hammer price
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
850 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
Lot No.
827.
Bolle, allmoge, Norge, 1800-tal
Hammer price
11 00 SEK
12 00 SEK
2 300 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
Lot No.
833.
Knotskål, allmoge, daterad 1790/1828
Hammer price
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1 700 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
Lot No.
860.
Skrin, allmoge, 1800-talets första del
Hammer price
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
2 100 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
Lot No.
870.
Knotskål, allmoge, 17/1800-tal
Hammer price
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
1 300 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
«
1
2
1
2
3
3
»
We use cookies to provide our services. By using our services, you agree to our use of cookies.
Read more
I understand