2021-06-06 Månadsauktion
166
1924
Samtliga utrop
15
Antikviteter
49
166
19
405
100
122
58
13
Kläder, väskor & Accessoarer
305
19
375
23
188
45
13
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
24.
Månskensampel, 1800-talets slut
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1 500 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
27.
Taklampa, "Bumlingen", Anders Pehrsson för Ateljé Lyktan
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
3 200 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
28.
Ljuskrona, rokokostil, 1900-talets första del
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
11 000 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
38.
Bergsmanskrona, 1900-talets senare del
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
4 600 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
39.
Ljuskrona, rokokostil, "Sturehof", IKEA:s 1700-tals serie
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
2 600 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
41.
28 00 SEK
29 00 SEK
2 300 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
51.
Taklampa, Hans Agne Jakobsson, Markaryd, 1900-talets andra hälft
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1 300 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
55.
Taklampa, "PH-5", Paul Henningsen för Louis Poulsen
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
2 700 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
62.
Golvlampa, "Staken", Carl Malmsten
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
2 400 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
67.
Ljuskrona, Hagamodell, 1900-talets första hälft
2 00 SEK
3 00 SEK
2 100 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
77.
Ljuskrona, oscariansk, 1800-talets slut
25 00 SEK
26 00 SEK
1 500 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
83.
Kandelaber, "Vänskapsknuten", Josef Frank för firma Svenskt Tenn
28 00 SEK
29 00 SEK
1 600 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
107.
Taklampa, Hans Agne Jakobsson, Markaryd
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
2 100 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
110.
Ljusstakar ett par, "Aniara", Pierre Forsell för Skultuna
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
3 600 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
115.
Ljuslampett, troligen Österbotten, 1800-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
2 600 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
116.
Kandelbrar ett par, renässansstil, 1900-talets första del
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
1 800 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
117.
Ljuskrona, sengustaviansk, omkring år 1800
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
13 500 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
120.
Kandelabrar ett par, Otto Meyer, 1800-talets slut
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 200 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
131.
Taklampa, "PH-5", Paul Henningsen för Lois Poulsen
17 00 SEK
18 00 SEK
1 800 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
140.
Bordslyster, barockstil, 1900-talets andra hälft
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1 900 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
141.
Ljuskrona, gustaviansk, omkring år 1800
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
3 400 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
156.
Vägglampa, troligen Glössner & co, 1930/40-tal
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
6 000 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
163.
Ljuskrona, 18/1900-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
1 700 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
182.
Takkrona, 1800-talets slut
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
1 500 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
189.
Kandelabrar ett par, oskarianska, omkring år 1900
198.
Kandelaber, 1900-talets slut
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1 300 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
205.
Taklampa, Saturnusmodell, 1940-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
2 400 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
214.
Kandelaber, 18/1900-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
2 000 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
217.
Ljusstakar ett par, daterad 1368, 1900-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
500 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
222.
Bordslampa, Swedish Grace, Guldsmedsaktiebolaget, 1920/30-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
1 100 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
224.
Golvlampor ett par, art deco, 1930-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
7 000 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
228.
Ljuskrona, Markslöjd, gustaviansk stil, 19/2000-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
650 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
257.
Ljusstakar ett par, empirestil, Oscar & Clothilde
23 00 SEK
24 00 SEK
450 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
265.
Taklampa, "Luzette", Peter Behrens för AEG, 1900-talets första hälft
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1 500 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
272.
Spegellampetter ett par, rokokostil, 1900-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
950 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
293.
Golvlampor ett par samt dekorer ett par, 1900-talets första hälft
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
800 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
486.
Kandelabrar ett par, empirestil, 1900-tal
497.
Bordslampa, "Eldorado", Eichholtz
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
4 400 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
505.
Bordsfotogenlampa, Vallonmässing, 1900-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
500 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
508.
Bordslampa, Böhlmarks, modell 15493, 1940-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
100 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
516.
Klotlampa, Fagerhult, 1970-tal
541.
Ljuslykta, Hans Agne Jakobsson, Markaryd, 1900-talets andra
13 00 SEK
14 00 SEK
800 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
560.
Bordslampa, EWÅ, 1900-talets andra hälft
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
550 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
571.
Taklampa, jugend, 1920-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
500 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
582.
Bordslampor ett par, Luxus, 1960/70-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1 400 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
596.
Ljuskrona, oskariansk, 1800-talets slut
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
3 200 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
602.
Bordslampa, Hans Agne Jakobsson, Markaryd
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 200 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
630.
Kandelaber, Ystad Metall, 1900-talets första hälft
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
550 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK