Toggle navigation
Dalarnas Auktionsbyrå AB
Mina favoriter
0
Hjälp
Chinese
Danish
English
Finnish
German
Norwegian
Polish
Romanian
Swedish
Kataloger
2022-04-24 Månadsauktion
331
Diverse
1709
Samtliga utrop
9
Antikviteter
23
Allmoge
130
Belysning
15
Böcker och Kartor
331
Diverse
99
Glas
154
Guld & Silver
65
Klockor & Ur
26
Kläder, väskor & Accessoarer
249
Konst & Skulptur
24
Leksaker & Kuriosa
276
Möbler & Speglar
14
Orientalisk porslin och konsthantverk
176
Porslin & keramik
11
Tenn
92
Textilier & Mattor
14
Vapen & Militaria
×
Stäng
Hjälp
×
Stäng
Mina favoriter
Favorit sparad!
×
Stäng
Mina favoriter
×
Stäng
Logga in
×
Stäng
Lägg bud
Sidan är inaktiv!
Vänligen rör på musen eller klicka på skärmen för att aktivera den igen!
Senast aktiv
Endast återropade
Fritext
Fritext
Exakt matchning
Katalognummer
Varunr
«
1
2
3
4
1
2
3
...
7
»
Katalognummer
Katalognummer
Populärast
Bud
Högsta bud
Lägsta bud
Flest bud
Minst bud
Klubbslag
Högsta klubbslag
Lägsta klubbslag
Objektnummer
33.
Fonograf, "The Graphopone", Columbia Phonograf co., New York, omkring år 1900
Klubbslag
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
21 000 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
Objektnummer
42.
Trattgrammofon, Primophone, tidigt 1900-tal
Klubbslag
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
4 200 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
Objektnummer
64.
Urnor ett par, Skoglund & Olsson, Gefle, 1900-talets första hälft
Klubbslag
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
4 800 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
Objektnummer
70.
Trattgrammofon, tidigt 1900-tal
Klubbslag
1 00 SEK
2 00 SEK
2 100 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
Objektnummer
73.
Ljusstakar ett par, Louis XVI-stil, 1900-talets första del
Klubbslag
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
1 400 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
Objektnummer
79.
Dalahäst, 1900-talets första hälft
Klubbslag
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
2 600 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
Objektnummer
125.
Gnistskydd, Louis XVI-stil, 1900-talets andra hälft
Klubbslag
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1 700 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
Objektnummer
127.
Album med samlarbilder, "Sportens Stjärnor", Hemmets Journal
Klubbslag
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
15 000 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
Objektnummer
150.
Bordsdekoration, WMFB, Tyskland, 1900-talets början
Klubbslag
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
800 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
Objektnummer
276.
Dalahäst och dalatupp, 1900-talets första hälft
Klubbslag
26 00 SEK
27 00 SEK
2 300 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
Objektnummer
294.
Ljusstakar 5st, Ceasar Stoffi, Nagel, Tyskland
Klubbslag
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
650 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
Objektnummer
513.
Bordskanon, Stafsjö Bruk
Klubbslag
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
400 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
Objektnummer
519.
Kniv med slida, samearbete
Klubbslag
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1 700 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
Objektnummer
520.
Vattentunna, 18/1900-tal
Klubbslag
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1 000 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
Objektnummer
572.
Flaskcoaster, empirestil, 18/1900-tal
Klubbslag
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
750 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
Objektnummer
575.
Flaskcoaster, England, 1800-tal
Klubbslag
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
750 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
Objektnummer
576.
Skulptur, 1900-talets senare del
Klubbslag
2 00 SEK
3 00 SEK
650 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
Objektnummer
601.
Skulptur, 1900-talets senare del
Klubbslag
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
2 100 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
Objektnummer
611.
Ljusstakar ett par, nyrenässans, omkring år 1900
Klubbslag
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
850 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
Objektnummer
632.
Skeppsbarometer, R. N. Desterro Lisbon, 18/1900-tal
Klubbslag
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
550 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
Objektnummer
634.
Kamera, Rolleicord, Franke & Heidecke
Klubbslag
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
550 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
Objektnummer
636.
Vinsilar 2st, 1800-tal
Klubbslag
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
900 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
Objektnummer
651.
Lurenhet, 1900-talets första del
Klubbslag
18 00 SEK
19 00 SEK
550 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
Objektnummer
667.
Kuverttallrikar 12st, 1900-talets senare del
Klubbslag
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
800 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
Objektnummer
673.
Smyckesskrin, 1900-talets första del
Klubbslag
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
1 200 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
Objektnummer
684.
Figurer 4st, Gunnar Ander
Klubbslag
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
2 100 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
Objektnummer
696.
Kandelabrar ett par, omkring år 1900
Klubbslag
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
2 000 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
Objektnummer
719.
Game & Watch, "Donkey Kong", Nintendo
Återropad
Objektnummer
732.
Leksaksbil, SSS, Japan, 1950/60-tal
Klubbslag
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
2 300 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
Objektnummer
742.
Kniv, så kallad "Tunna", tidigt 1900-tal
Klubbslag
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
300 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
Objektnummer
757.
Emaljerade skålar 20st, "Erker", Kockums
Klubbslag
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1 300 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
Objektnummer
765.
Pinglor 2st, Gustafs
Klubbslag
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
550 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
Objektnummer
776.
Telegraf, 1900-talets början
Klubbslag
6 00 SEK
7 00 SEK
600 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
Objektnummer
788.
Album, "Forsbergs Fotbolsspelare"
Klubbslag
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
4 400 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
Objektnummer
807.
Eldhundar ett par, 1900-tal
Klubbslag
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
650 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
Objektnummer
818.
Kassaapparat, National, USA, 1911
Klubbslag
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
2 000 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
Objektnummer
830.
Vettar 3st, 1900-tal
Klubbslag
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
2 600 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
Objektnummer
843.
Kniv med slida, daterad 1994
Klubbslag
6 00 SEK
7 00 SEK
1 300 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
Objektnummer
848.
Kittel, 18/1900-tal
Klubbslag
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
550 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
Objektnummer
856.
Vinkylare, jugend, tidigt 1900-tal
Klubbslag
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
1 400 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
Objektnummer
889.
Apoteksskål, 1900-tal
Klubbslag
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1 600 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
Objektnummer
903.
Kniv med slida, Erik Frosts, Mora
Klubbslag
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1 100 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
Objektnummer
908.
Syskrin med speldosa, omkring år 1900
Klubbslag
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
200 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
Objektnummer
909.
Dalahästar 4st, 1900-talets mitt/första hälft
Klubbslag
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1 600 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
Objektnummer
917.
Dalahäst, Ulrica Hydman Vallien
Klubbslag
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
750 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
Objektnummer
918.
Båtkompass, 1900-talets första hälft
Klubbslag
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
600 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
Objektnummer
922.
Reservoarpenna, Parker, Victory
Klubbslag
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
150 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
Objektnummer
933.
Kniv, så kallad "Tunna", 18/1900-tal
Klubbslag
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
400 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
«
1
2
3
4
1
2
3
...
7
»
Vi tar hjälp av cookies för att tillhandahålla våra tjänster. Genom att använda våra tjänster godkänner du att vi använder cookies.
Läs mer
Jag förstår