2022-08-21 Månadsauktion
41
Antikviteter
1932
Samtliga utrop
41
Antikviteter
38
143
22
456
93
123
86
16
Kläder, väskor & Accessoarer
238
30
333
26
194
13
70
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
13.
Ljusstakar ett par, tidig barock, daterade 1612
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 600 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
18.
Tellurium, F.R.J.Berg, Stockholm, omkring år 1900
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
6 400 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
27.
Bandsked, allmoge, Hälsingland, 1800-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1 800 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
32.
Elddon, Wedevågs Bruk, 1700-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
6 800 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
54.
Ljusstake, troligen flamländsk, 1500-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
2 700 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
55.
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
6 400 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
57.
Ljusstakar ett par, Frankrike, 1700-talets slut
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
3 200 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
63.
Golvljusstakar 2st, bl.a daterad 1791
76.
Ljusstakar ett par, 1600-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
4 000 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
146.
Snushund, 1800-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
2 600 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
188.
Skrin, allmoge, daterat 1673
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
5 800 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
199.
Skrin, barock, 1700-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
1 300 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
214.
Ikon, Ryssland, 1800-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
750 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
276.
Strykjärn, daterat 1744
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
2 100 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
280.
Ljusstakar ett par, 1800-talets första hälft
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
950 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
285.
Ljusstakar ett par, Louis XV, 1700-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
750 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
295.
Snushund, 18/1900-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
2 700 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
513.
Skulptur/dosa, 1800-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1 300 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
540.
Dosa med lock, 1800-talets första hälft
24 00 SEK
25 00 SEK
750 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
565.
Bägare i koppar, 1700-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
150 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
592.
Resebestick, 1800-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
650 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
602.
Ljusstake, barock, 1700-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
500 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
604.
Ljusplåt, 1700-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
700 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
738.
Syskrin, 1800-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
400 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
746.
Supkoppar 2st, 17/1800-tal
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
750 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
752.
Vattentunna, 1800-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1 800 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
767.
Bägare, daterad 1797 samt 1816
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1 100 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
881.
Bultlås 2st, 1700-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
2 200 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
962.
Vindflöjel, daterad 1892
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
550 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
975.
Lekhäst, 18/1900-tal
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
2 100 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1151.
Aladåbformar 2st, 1800-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
250 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
1269.
Blosskorg, 1800-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
550 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1270.
Ljusstake, daterad 1774
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1 100 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
1297.
Teskrin, Karl Johan, 1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
100 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1365.
Parti 3 delar
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
350 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1402.
Köksredskap 5 delar, 1800-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
500 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
1455.
Kakformar 5st, 1800-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
1 700 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1489.
Korgar 2st, 18/1900-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
550 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1598.
Kopparkastruller 6st, bl.a. daterad 1813
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
900 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1790.
Parti kungörelser och skrifter, 17/1800-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
150 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
1793.
Parti 3 delar
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
900 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK