Toggle navigation
Dalarnas Auktionsbyrå AB
Mine favoritter
0
Hjælp
Chinese
Danish
English
Finnish
German
Norwegian
Polish
Romanian
Swedish
Kataloger
2023-09-10 Månadsauktion
567
Diverse
2189
Se kataloget
45
Antikviteter
36
Allmoge
159
Belysning
20
Böcker och Kartor
567
Diverse
86
Glas
200
Guld & Silver
79
Klockor & Ur
31
Kläder, väskor & Accessoarer
235
Konst & Skulptur
35
Leksaker & Kuriosa
1
Metaller
377
Möbler & Speglar
35
Orientalisk porslin och konsthantverk
191
Porslin & keramik
4
Tenn
76
Textilier & Mattor
9
Vapen & Militaria
×
Luk
Hjælp
×
Luk
Mine favoritter
Favorit gemt
×
Luk
Mine favoritter
×
Luk
Log ind
×
Luk
Lägg bud
Siden er ikke aktiv!
Vänligen rör på musen eller klicka på skärmen för att aktivera den igen!
senest aktiv
Kun Vurdering
Fritekst
Fritekst
Præcis matchning
Katalognummer
Varenr
«
1
2
3
4
1
2
3
...
12
»
Katalognummer
Katalognummer
Populærest
Bud
Højeste bud
Laveste bud
Flest bud
Færrest bud
Hammerslag
Højeste hammerslag
Mindste hammerslag
Nuværende katalognummer
38.
Album med samlarbilder, "Sportens Stjärnor", Hemmets Journal
Hammerslag
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
27 000 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
Nuværende katalognummer
76.
Trattgrammofon, 1900-talets början
Hammerslag
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1 100 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
Nuværende katalognummer
88.
Trattgrammofon, 1900-talets början
Hammerslag
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
1 600 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
Nuværende katalognummer
108.
Telegraf, LM Ericsson & co, Stockholm, tidigt 1900-tal
Hammerslag
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
2 800 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
Nuværende katalognummer
115.
Lövformade fat 8st, Josef Frank, firma Svenskt Tenn
Hammerslag
13 00 SEK
14 00 SEK
7 200 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
Nuværende katalognummer
143.
Skulptur, 1900-tal
Hammerslag
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
1 200 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
Nuværende katalognummer
149.
Bordsplateau, Estrid Ericsson, firma Svenskt Tenn
Hammerslag
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
3 800 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
Nuværende katalognummer
158.
Skulptur, "Hälsingebock", 1900-talets första del
Hammerslag
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
550 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
Nuværende katalognummer
159.
Stor dalahäst, 1900-talets andra hälft
Hammerslag
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
2 200 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
Nuværende katalognummer
175.
Bergsmansyxa, Bob Thunell, Falun, daterad 1991
Hammerslag
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
1 200 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
Nuværende katalognummer
205.
Korkskruv, Bull's Patent
Hammerslag
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
600 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
Nuværende katalognummer
209.
Träskuren häst, 1900-tal
Hammerslag
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
200 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
Nuværende katalognummer
226.
Glöggryta, Gustaf Eriksson, Eskilstuna, tidigt 1900-tal
Hammerslag
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1 300 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
Nuværende katalognummer
228.
Väggtelefon, Finland, 1900-talets första hälft
Hammerslag
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
800 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
Nuværende katalognummer
229.
Stor dalahäst, Erik Pell, Nusnäs
Hammerslag
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1 600 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
Nuværende katalognummer
259.
Trattgrammofon, Luxophon, 1900-talets början
Hammerslag
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
1 600 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
Nuværende katalognummer
281.
Vattentunna, 18/1900-tal
Hammerslag
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
900 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
Nuværende katalognummer
290.
Burk med lock, 1900-talets första hälft
Hammerslag
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
350 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
Nuværende katalognummer
299.
Tantalus, Piers Hart, England, 1900-tal
Hammerslag
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
2 600 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
Nuværende katalognummer
450.
Fönsterluckor ett par, 1700-tal
Hammerslag
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
3 000 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
Nuværende katalognummer
451.
Fönsterluckor ett par, 1700-tal
Hammerslag
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
3 000 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
Nuværende katalognummer
452.
Pardörrar, 1700-tal
Hammerslag
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
3 000 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
Nuværende katalognummer
490.
Pardörrar, 1900-talets första hälft
Hammerslag
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1 200 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
Nuværende katalognummer
491.
Pardörrar med karm, 1900-talets början
Hammerslag
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
6 600 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
Nuværende katalognummer
492.
Fönster 3st, 1800-tal
Hammerslag
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
14 000 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
Nuværende katalognummer
493.
Parkbänksgavlar ett par, Skoglund & Olson, Gefle
Hammerslag
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1 300 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
Nuværende katalognummer
502.
Kniv med slida, Karl Berglund "Korv-Kalle"
Hammerslag
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1 700 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
Nuværende katalognummer
508.
Dalahäst, Erik & Anna Britta Andersson
Hammerslag
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
700 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
Nuværende katalognummer
511.
Dalahäst, Mehmet Pihiven, Färnäs Hemslöjd, Mora
Hammerslag
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
650 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
Nuværende katalognummer
527.
Vattentunna, 18/1900-tal
Hammerslag
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1 200 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
Nuværende katalognummer
545.
Mikroskop, Ernst Leitz, Wetzlar
Hammerslag
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
950 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
Nuværende katalognummer
556.
Vattentunna, daterad 1924
Hammerslag
16 00 SEK
17 00 SEK
1 500 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
Nuværende katalognummer
558.
Matchbiljetter 5st, VM i fotboll, 1958
Hammerslag
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
6 000 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
Nuværende katalognummer
565.
Dalahäst, Yngve Tjäder, Nusnäs
Hammerslag
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
900 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
Nuværende katalognummer
574.
Kassakvittolåda, Kooperativa, 1900-talets första hälft
Hammerslag
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1 000 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
Nuværende katalognummer
579.
Dalahäst, Nils Olsson, Nusnäs
Hammerslag
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 000 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
Nuværende katalognummer
585.
Dalatupp, omkring 1900-talets mitt
Hammerslag
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
750 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
Nuværende katalognummer
588.
Sekundär ringenhet, 1900-talets första hälft
Hammerslag
6 00 SEK
7 00 SEK
300 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
Nuværende katalognummer
591.
Dubbelnöt, "Coco de mer", daterad 29 juni, Seychellerna, 1976
Hammerslag
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
6 400 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
Nuværende katalognummer
595.
Kniv med slida, C.W.Dahlgren, Eskilstuna, no.010
Hammerslag
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
600 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
Nuværende katalognummer
602.
Bestickservisdelar, "Thebe", Folke Arström för Gense
Hammerslag
26 00 SEK
27 00 SEK
400 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
Nuværende katalognummer
608.
Vattentunna, 1800-tal
Hammerslag
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
900 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
Nuværende katalognummer
609.
Mål till tivolispel, 1900-talets första hälft
Hammerslag
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
900 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
Nuværende katalognummer
615.
Ljusstakar 3st, "Alfredo", Georg Jensen, Danmark
Hammerslag
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1 100 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
Nuværende katalognummer
617.
Kniv med slida, Johan August Lafqvist, Eskilstuna
Hammerslag
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
3 400 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
Nuværende katalognummer
646.
Medaljer 4st, bl.a. silver
Hammerslag
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1 400 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
Nuværende katalognummer
707.
Brevkniv och sigill, 1900-talets första hälft
Hammerslag
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
350 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
Nuværende katalognummer
708.
Kopplingsdosa, Telegrafverkets Verkstad, Nynäshamn, tidigt 1900-tal
Hammerslag
27 00 SEK
28 00 SEK
500 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
«
1
2
3
4
1
2
3
...
12
»
Vi bruger cookies til at levere vores tjenester. Ved at bruge vores tjenester accepterer du vores brug af cookies.
Læs mere
Jeg forstår