Mine sider
Oplysninger
(Navn, adresse, tele...)
(Bud, købt, solgt)
Fakturaer
Opret konto
Mine favoritter
Hjælp
Netauktion den 12. september 2023
KUNST
61
ÆLDRE KUNST
309
Se kataloget
33
MØBLER OG DESIGN
33
ÆLDRE MØBLER OG ANTIKVITETER
61
KUNST
61
ÆLDRE KUNST
16
ORIENTEN
16
ORIENTALICA
46
PORCELÆN
46
PORCELÆN, FAJANCE
11
GLAS
11
GLAS
44
SØLV
44
SØLV
55
SMYKKER
55
SMYKKER OG URE
11
BRONZER OG METAL
11
BRONZER, METAL OG URE
17
SAMLEROBJEKTER
LEGETØJ
ANDET
DEKORATION
ETNOGRAFICA
ETNOGRAFICA
TÆPPER
TÆPPER
VIN & SPIRITUS
VIN OG SPIRITUS
MUSIKINSTRUMENTER
AKUSTISKE INSTRUMENTER
Luk
Hjælp
Luk
Mine favoritter
Favorit gemt
Luk
Mine favoritter
Luk
Log ind
Luk
Siden er ikke aktiv!
senest aktiv
Kun Vurdering
Fritekst
Fritekst
Præcis matchning
Varenr
Mindst tid tilbage
Populærest
Højeste bud
Laveste bud
Færrest bud
Hammerslag
Højeste hammerslag
Mindste hammerslag
Varenr
135919.
Vurdering
12.00 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
5000 DKK
Varenr
138736.
Louis Jensen (1858-1908): Udsigt fra Pompeji mod Vesuv
Vurdering
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
2000 DKK
Hammerslag
16.00 DKK
17.00 DKK
1.000 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
Varenr
135447.
Ubekendt kunstner: Marine med sejlskibe i høj sø.
Vurdering
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
2000 DKK
Varenr
89062.
Knud Mühlhausen (1909-1990): Ung nøgen rygvendt kvinde i sofa
Vurdering
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
4000 DKK
Varenr
137256.
Vurdering
1.00 DKK
2.00 DKK
3.00 DKK
5000 DKK
Varenr
138417.
Louise Ravn-Hansen (1849-1909): Sommerdag med blomstrende hyld
Vurdering
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
30.00 DKK
31.00 DKK
2000 DKK
Varenr
138462.
Ubekendt engelsk kunstner 19/20 Årh.: Fiskere i måneskin
Vurdering
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
8.00 DKK
9.00 DKK
1200 DKK
Varenr
138473.
Ubekendt kunstner: Portræt 19/20 Årh.
Vurdering
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
30.00 DKK
31.00 DKK
32.00 DKK
800 DKK
Varenr
138496.
Ubekent kunstner efter Otto Bache: "De sammensvorne rider fra Finderup efter mordet på Erik Klipping Skt. Cæcilienat 1286", olie på lærred
Vurdering
9.00 DKK
10.00 DKK
1000 DKK
Varenr
138497.
Albert Petersen (1875-1957): Strandparti fra Skagen, olie på lærred
Vurdering
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
1200 DKK
Hammerslag
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
600 DKK
1.00 DKK
2.00 DKK
3.00 DKK
Varenr
138498.
Ernst Kiilerich (1874-1938): Fjordlanskab med kornmark, olie på plade
Vurdering
5.00 DKK
6.00 DKK
1200 DKK
Varenr
138501.
P. E. Petersen: Kystparti ved solnedgang, olie på lærred
Vurdering
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
1200 DKK
Varenr
138622.
Ubekendt dansk kunstner 20. årh.: Sommerdag
Vurdering
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
800 DKK
Varenr
138660.
Valdemar Secher (1885-1976): Landskabsparti, olie på lærred
Vurdering
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
1000 DKK
Hammerslag
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
700 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
Varenr
138688.
Ubekendt kunstner:'Barneportræt', Olie på lærred.
Vurdering
16.00 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
800 DKK
Hammerslag
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
400 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
Varenr
138712.
Leo Rauth (1884-1913): "La belle Otero", dansende kvinde
Vurdering
2.00 DKK
3.00 DKK
1500-2000 DKK
Hammerslag
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
1.000 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
Varenr
138767.
Ubekendt kunstner: Uvejr ved klippekyst. Sign. Lönndell ?
Vurdering
2.00 DKK
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
1500 DKK
Varenr
138492.
Johan Adolf Kittendorff (1820-1902) 'Fuglesang over dyrhaven', akvarel og bly på karton
Vurdering
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
800 DKK
Varenr
138502.
Mogens Kruse Bøggild (1907-1987): Portræt, kul på japanpapir. og tegning med fiskere (2)
Vurdering
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
800 DKK
Varenr
138623.
Ubekendt kunstner: 'Udsigt over hustage og portræt. Akvarel og tegning (2) .
Vurdering
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
800 DKK
Varenr
138750.
Julius Paulsen (1860-1940): Kvindestudie. Usigneret, olie på lærred.
Vurdering
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
3000 DKK
Varenr
138762.
Ubekendt kunstner: Bjerglandskab med kirke og udsigt med en by, i forgrunden en arbejdende mand, ant. England 19. årh.
Vurdering
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
3000 DKK
Varenr
138764.
Ubekendt italiensk kustner: Motiv fra Venedig. 20.Årh.
Vurdering
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
1000 DKK
Hammerslag
6.00 DKK
7.00 DKK
500 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
Varenr
138768.
Peter Hansen (1868-1928): Skovparti. Vandfarve på papir. Sign. PH.
Vurdering
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
1200 DKK
Varenr
138769.
August Fischer (1854-1921): Byparti fra Rom med Tiberen, Engelsborg og Perterskirken
Vurdering
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
2000 DKK
Hammerslag
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
8.00 DKK
3.800 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
Varenr
138773.
Ubekendt kunstner: Bymotiv fra Venedig
Vurdering
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
1000 DKK
Varenr
138774.
Francis Chesham: "View of the Geyser, a Hot Spring in Iceland". Håndkoloreret aquatinte.
Vurdering
16.00 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
1000 DKK
Varenr
138775.
Henrik Jespersen (1853-1936): Alperne i Norditalien fra 1910
Vurdering
11.00 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
1500 DKK
Varenr
138780.
Ubekendt Kunstner: Rygvendt liggende kvinde. Sign. Monogram. Olie på lærred.
Vurdering
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
1200 DKK
Hammerslag
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
30.00 DKK
31.00 DKK
1.400 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
Varenr
138880.
Aksel Martin Lassen (1869-1946): Samling af 5 skitser af dyr samt maleri af Johanne Ryde. (6)
Vurdering
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
800 DKK
Hammerslag
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
325 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
Varenr
138772.
Johannes Larsen (1867-1961): Solsortepar. Træsnit. Signeret i trykket.
Vurdering
7.00 DKK
8.00 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
1000 DKK
Hammerslag
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
650 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
Varenr
138751.
Viggo Pedersen (1854-1926): Kystparti. Sign. Viggo Pedersen, dateret 21 Juli 1913. Olie på plade.
Vurdering
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
1200 DKK
Hammerslag
7.00 DKK
8.00 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
1.500 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
Varenr
137076.
Ib Eisner (1925-2003): "Kapervogn i skoven", olie på lærred
Vurdering
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
3000-4000 DKK
Varenr
137074.
Cort Jacobsen (1911-1967): Gadeparti med personer.
Vurdering
16.00 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
800 DKK
Hammerslag
7.00 DKK
8.00 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
300 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
Varenr
135895.
Eduard-Borregaard (1902-1978): Bylandskab med vej og huse
Vurdering
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
1200-1500 DKK
Varenr
135896.
Chr. Benjamin Olsen (1873-1935): Marine med fiskerbåde, olie på lærred
Vurdering
8.00 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
3000 DKK
Varenr
135899.
Eduard-Borregaard (1902-1978): Havneparti
Vurdering
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
1200-1500 DKK
Hammerslag
27.00 DKK
28.00 DKK
500 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
Varenr
138353.
Johannes Herman Brandt (1850-1926): Brænding ved klippekyst på Bornholm
Vurdering
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
1200 DKK
Hammerslag
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
8.00 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
5.500 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
Varenr
138776.
Johannes Larsen (1867-1961):Parti fra en kirkegård. Tusch på papir.
Vurdering
8.00 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
3000-4000 DKK
Hammerslag
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
1.700 DKK
7.00 DKK
8.00 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
Varenr
136068.
Ubekendt kunstner: Eksteriør med bedende unge kvinder, tempera på lærred, 19. årh.
Vurdering
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
1500 DKK
Varenr
136069.
Johan Baptist Homann (1663-1724): 'Magnia Britannia', håndkoloreret kort over De Britiske Øer, 18. årh.
Vurdering
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
1500 DKK
Varenr
136493.
Allan Karms (1933-2021): Vintermotiv.
Vurdering
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
1000 DKK
Varenr
135987.
Theodor Philipsen (1840-1920): Fra Dyvekegaard i København 1907
Vurdering
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
4000 DKK
Hammerslag
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
2.000 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
Varenr
134701.
F. C. Lund (1826-1901): Kristus. Sign. F. C. L. 75. Akvarel på papir.
Vurdering
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
1600 DKK
Varenr
131593.
Vilhelm Marstrand (1810-1873): Figurlige scenerier. Samling på 9 tegninger mont. i Brdr. Frese ramme.
Vurdering
12.00 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
12000-15000 DKK
Varenr
137647.
Julius Paulsen (1860-1940): "Børneportræt". Impressionistisk portrætstudie af pige. Ca. 1890.
Vurdering
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
4000 DKK
Varenr
137511.
Viggo Helsted (1861-1926): Tågedis over havet. omkring 1910-20.
Vurdering
2.00 DKK
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
4000-6000 DKK
Varenr
137671.
Ubekendt kunstner: "Den døde fugl", tegning
Vurdering
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
1000 DKK
Læs mere
Jeg forstår