2013-10-06 Stadsauktion
215
1328
Samtliga utrop
40
74
10
250
Fiskeredskap
127
56
50
118
10
105
215
9
Partier
164
11
68
11
Katalognummer
...
Katalognummer
Katalognummer
31.
Spegel, Stockholmsarbete i Rokoko, 1760-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
8 200 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
103.
Spegel, 1800-talets slut
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1 600 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
152.
Vägglampett, nyrokoko, 1800-talets andra hälft
23 00 SEK
24 00 SEK
750 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
164.
Sypall, Singer, 18/1900-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
350 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
215.
Pianopall, 1800-talets slut
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
150 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
275.
Spegel, Empir, Stockholmsarbete, 1833
7 00 SEK
8 00 SEK
2 400 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
283.
Stringhyllor, 1950/60-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
650 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
300.
Hörnskänk med lådor, allmoge, Gustaviansk, Hälsingland, 1800-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
3 300 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
301.
Bord, allmoge rokoko, 17/1800-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
2 900 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
302.
Salongsbord, nyrokoko, 1800-talets slut
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
750 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
303.
Sekretär, rokoko-stil, 1900-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1 400 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
304.
Karmstol, Yngve Ekström, "Arka", formgiven 1955
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
2 000 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
305.
Pinnsoffa, tidigt 1900-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
950 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
306.
Skänkskåp, allmoge, Dalarna, daterat 1806
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
3 600 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
307.
Skänk med överdel, jugend, tidigt 1900-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
650 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
308.
Skåp, barock, 1700-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
2 200 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
309.
Väggskåp, allmoge, daterat 1809
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
1 900 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
310.
Byrå med 5 lådor, omkring år 1900
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
850 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
311.
Soffa, Gustaviansk-stil, 1800-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
2 400 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
312.
Skänkskåp, allmoge, barock, 1700-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
2 200 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
313.
Väggskåp, allmoge, Lima, daterat 1850
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1 300 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
314.
Bockbord för barn, 1800-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
800 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
315.
Vitrinskåp, nyrenässans, 1800-talets slut
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
2 600 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
316.
Golvstringhylla, 1950/60-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
950 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
317.
Skåp, 1800-talets slut
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
3 900 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
318.
Skänkskåp, allmoge, Dalarna, daterat 1797
7 00 SEK
8 00 SEK
1 400 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
319.
Skänkskåp, allmoge, daterat 1839
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
2 000 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
320.
Chiffonjé, gustaviansk allmoge, 1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1 100 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
321.
Nattduskbord ett par, "Sara", Bodafors
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
900 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
322.
Slagbord, allmoge, 1800-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
2 600 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
323.
Skrivbord med 2 lådor, 1900-talets första hälft
19 00 SEK
20 00 SEK
800 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
324.
Skänkskåp, allmoge, 1800-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
1 600 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
325.
Matsalsbord, 18/1900-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
225 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
326.
Skänk, 1800-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
4 700 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
327.
Hurtsskrivbord, tidigt 1900-tal
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
600 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
328.
Skänk, 1800-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
900 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
329.
Barnstolar 2st, 1900-talets första hälft
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
450 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
330.
Utdragssoffa, 1800-talets slut
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
2 600 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
331.
Soffa, Nesto, omkring 1900-talets mitt
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
2 100 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
332.
Sminkbord, 1950/60-tal
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
400 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
333.
Karmstol, NK, ur Triva-serien, 1950/60-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
425 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
334.
Stolar 11st, gustaviansk-stil, 1900-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
4 100 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
335.
Stolar 4st, 1950/60-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
150 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
336.
Stolar 5st, gustaviansk-stil, 1900-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 500 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
337.
Matbord, Gärsnäs, 1900-talets andra hälft
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
200 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
338.
Skänk, gustaviansk-stil, 1800-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
750 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
339.
Stolar 4st, Gustaviansk allmoge, 1800-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
550 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
340.
Byrå med 5 lådor, 1800-talets slut
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
750 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
...