2014-02-23 Stadsauktion
122
1279
Samtliga utrop
18
84
35
273
10
Fiskeredskap
64
79
52
119
9
122
184
32
Partier
122
12
47
10
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
33.
Kandelabrar ett par, jugend, tidigt 1900-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
1 200 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
39.
Kamin i gjutjärn, 1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
2 100 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
46.
Ljusstakar ett par, Gustaviansk-stil, Västerås, tidigt 1900-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1 700 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
69.
Stor kaffekanna i koppar, omkring år 1800
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
2 100 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
74.
Ljusstake, Empire, 1800-talets början
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
850 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
76.
Ljusstake, Empire, 1800-talets första hälft
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
650 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
77.
Vattentunna i koppar, 1800-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
2 000 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
103.
Kaffekanna i koppar, Gustaviansk, 1800-talets första hälft
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
650 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
133.
Tazza, gjutjärn, 18/1900-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
375 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
136.
Ljusstake i mässing, Louis-XV typ
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
375 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
137.
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
375 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
142.
Sättugnsplatta, 17/1800-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
600 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
143.
Gjutjärnskamin, L.Lange & Co., 1900-talets första hälft
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
950 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
144.
Gjutjärnskamin, daterad 1917
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1 500 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
146.
Ljusstakar ett par, "Liljan", Ystad Metall
12 00 SEK
13 00 SEK
1 300 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
148.
Ljusstakar ett par, omkring 1800-talets mitt
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
325 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
164.
Kaffeburk i litograferad plåt, 1900-talets först hälft
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
325 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
165.
Vas med glasinsats, tidigt 1900-tal
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
475 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
166.
Fiskbestick 24 delar, nysilver
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
650 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
173.
Ljusstakar ett par, Empir, troligen Frankrike, 1800-talets första hälft
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
550 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
176.
Ljusstakar ett par, Erik Morell, Mora
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
500 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
185.
Bläckställ, 1900-talets första hälft
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
225 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
186.
Skål med lock, Einar Backström, Malmö
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
250 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
187.
Uppsatsskål, omkring år 1900
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
300 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
192.
Ljusstakar ett par, Westerås, no.62
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
350 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
193.
Vaser ett par, 1900-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
250 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
207.
Skrivställ 3 delar, nysilver, GAB, omkring år 1900
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1 200 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
213.
Sängvärmare i mässing, 1800-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
375 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
217.
Figurin i försilvrad metall, 1900-talets första hälft
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
550 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
237.
Emaljerad reklamskylt, Persil, 1900-talets första hälft
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
850 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
244.
Grytkrok i järnsmide, 17/1800-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
700 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
249.
Bestickuppsättning i nysilver, 90 delar
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
650 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
251.
Kompass, 18/1900-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
1 800 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
254.
Serveringskanna, Italien, 1960/70-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
325 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
256.
Dekorationsskål, omkring år 1900
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
900 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
259.
Golvljusstake, Hofmantorp
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
350 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
261.
Väggappliquer ett par, rokoko-stil, 1900-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
750 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
273.
Kaffekanna i koppar, 1800-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
425 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
286.
Ljusstakar ett par, barock-stil, tidigt 1900-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
550 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
488.
Salladsskål i emaljerad metall, troligen Krenit, Danmark
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
550 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
490.
Ljusstake i mässing, Louis-XV stil
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
375 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
499.
Kandelabrar ett par, E.W. Asplind, Rättvik
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
200 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
508.
Stor kaffekanna i koppar, 1800-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
550 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
522.
Bestickuppsättning 75 delar, Nils-Johan, "Capri"
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
600 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
529.
Vas med glasinsats, jugend, tidigt 1900-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
375 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
532.
Fat i brons, 1900-talets första hälft
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
375 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
533.
Figurin i gjuten metall, 18/1900-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
900 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
535.
Skrivställ, 1800-talets slut
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
800 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK