2014-02-23 Stadsauktion
84
1279
Samtliga utrop
18
84
35
273
10
Fiskeredskap
64
79
52
119
9
122
184
32
Partier
122
12
47
10
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
31.
Ljuskrona, barock-stil, omkring 1900-talets mitt
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
2 600 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
34.
Ljuskrona, gustaviansk-stil, 1900-talets första hälft
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
1 300 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
41.
Bordslampa, Empir-stil, Frankrike, 1800-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
2 500 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
50.
Bordslampa, omkring år 1900
5 00 SEK
6 00 SEK
1 500 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
52.
Ljuskrona, Oscariansk, 1800-talets andra hälft
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
1 500 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
54.
Ljuskrona med åtta ljusarmar, 1900-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
3 800 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
57.
Kristallkrona, gustaviansk-stil, 1900-talets första hälft
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
3 600 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
61.
Bordslampa, art-deco, Böhlmarks, 1920/30-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
2 400 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
65.
Bordslampa, Funkis, 1930/40-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
550 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
66.
Taklampa, "Bumling", Anders Persson för Atelje Lyktan
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1 400 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
68.
Taklampa, Josef Frank för Firma Svenskt Tenn
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
475 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
90.
Bordslampa, Art Deco, 1920/30-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
1 000 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
97.
Takkrona, gustaviansk-stil, 19/2000-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
2 400 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
104.
Ljusstake för fyra ljus, Gunnar Ander för Ystad Metall
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
325 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
113.
Läslampa, empire-stil, delvis 1800-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
1 300 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
123.
Bordslampa, jugend, 1900-talets första hälft
16 00 SEK
17 00 SEK
400 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
124.
Golvlampa, Eskilstuna Elektrofabrik, 1950-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1 500 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
127.
Bordslystrar 1 par, gustaviansk-stil, 1900-tal
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
375 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
145.
Bordslampa, Kurt Schumacher för Schröder Lobstein, 1930/40-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
650 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
147.
Bordslampa, 1900-talets första hälft
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
150 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
161.
Takkrona, rokoko-stil, omkring 1900-talets mitt
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1 800 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
177.
Taklampa med pärlfrans, 1900-talets första hälft
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 000 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
189.
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
350 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
198.
Bordslampa, Flygsfors
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
425 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
204.
Golvlampa, omkring 1900-talets mitt
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1 600 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
252.
Golvlampa med tre ljuspunkter, omkring 1900-talets mitt
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
1 000 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
260.
Vägglampetter ett par, gustaviansk-stil, 1900-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
550 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
262.
12 00 SEK
13 00 SEK
375 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
283.
Ljuskrona, empire-stil, 19/2000-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
1 300 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
293.
Takfotogenlampa, jugend, tidigt 1900-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
550 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
297.
Ljuskrona med fem ljusarmar, 19/2000-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
500 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
299.
Väggfotogenlampor 3st, tidigt 1900-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1 100 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
492.
Vagnslyktor ett par, 1800-talets slut
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
650 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
523.
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
950 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
525.
Taklampa, troligen "Pia", Tore Ahlsén
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
275 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
537.
Bordsfotogenlampa, tidigt 1900-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
300 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
546.
Bordslampa i bronspatinerad metall, Art deco-stil, 19/2000-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1 000 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
566.
Bordslampor 2st, Tiffany-stil
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
650 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
596.
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
375 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
600.
Bordslampa, rokoko-stil, 1900-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
375 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
603.
Väggpendyl med två lampetter, 1900-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
425 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
604.
Kandelabrar 1 par, 1900-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
550 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
623.
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
950 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
662.
Bordslampa, Upsala Ekeby
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
325 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
666.
Bordslampa i gråtonat glas, Orrefors
15 00 SEK
16 00 SEK
475 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
680.
Bordslampa, Harry Stålhane för Rörstrand
13 00 SEK
14 00 SEK
325 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
691.
Bordslampa, Bergboms
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
850 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
713.
Belysning 6 delar, 1900-talets andra hälft
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1 500 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK