2014-12-07 Julauktion
41
1156
Samtliga utrop
41
94
9
152
61
104
58
106
103
185
21
141
12
52
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
52.
Träskuren häst, 17/1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
6 300 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
87.
Dörr, allmoge, Dalarna, 1700-talets andra hälft
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
3 600 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
193.
Tumlare 3st, allmoge, 1800-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
2 200 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
222.
Knotskål, allmoge, daterad 13 juli 1821
16 00 SEK
17 00 SEK
1 400 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
234.
Snusdosor 3st, allmoge, 1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
1 000 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
255.
Svarvad skål på fot, allmoge, 1800-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
2 400 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
519.
Skrin med välvt lock, daterat 1791
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1 100 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
599.
Tråg, allmoge-stil, Bengt Lidström, daterad (19)86
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
2 300 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
708.
Låda med skjutlock, allmoge, 1800-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
400 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
709.
Stånka, allmoge, daterad 1876
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
300 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
751.
Knotskål, allmoge, daterad 17/4 1834
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1 300 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
753.
Knotskål, allmoge, 17/1800-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
1 400 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
754.
Svarvskål, allmoge, 1800-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
700 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
756.
Skrin med plant lock, allmoge, daterad 1803
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
650 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
778.
Skrin med plant lock, allmoge, 1800-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
350 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
779.
Mangelbräde, allmoge, daterat 1798
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
550 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
847.
Allmoge 3 delar, 18/1900-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
450 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
848.
Svarvskålar 3st, allmoge, 1800-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1 400 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
849.
Svarvskål, allmoge, 1800-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
600 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
886.
Färdskrin, allmoge, daterat 1847
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1 200 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
916.
Tallriksställ, allmoge, 18/1900-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
500 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
943.
Laggade kärl 3st, allmoge, 1800-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
250 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
944.
Laggade buttar 3st, allmoge, 1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
550 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
945.
Pallar 2st, allmoge, 1800-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
350 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
946.
Dockvaggor 2st, allmoge, 1800-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
450 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
971.
Högrock, allmoge, 1800-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
300 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
977.
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1 000 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1033.
Rotkorg, allmoge, 1800-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
500 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1065.
Rotkorgar 3st, 1800-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
400 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
1170.
Laggat kärl, allmoge, 1800-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
300 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1174.
Korg, allmoge, troligen Hälsingland, 1800-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
300 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1188.
Pipstånka, allmoge, 1800-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
450 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
1189.
Pall, allmoge, 18/1900-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
350 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1209.
Allmoge 4 delar, 1800-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
450 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
1273.
Skrin med plant lock, 17/1800-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
500 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1292.
Allmoge 5 delar, 1800-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
250 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1293.
Allmoge 4 delar, 1800-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
1 100 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1294.
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1 400 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
1295.
Laggade kärl med lock 2st, allmoge, 1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
300 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
1395.
Stånka, allmoge, 1800-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
400 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1406.
Laggad hink, allmoge, 1800-tal
1 00 SEK
2 00 SEK
350 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK