2014-12-07 Julauktion
152
1156
Samtliga utrop
41
94
9
152
61
104
58
106
103
185
21
141
12
52
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
20.
Dalahäst, troligen Vattnäs, 1900-talets början
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
4 800 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
21.
Dalahäst, 1900-talets början
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
3 200 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
41.
Bordstelefon, Elektrisk Bureau, Kristiania, Norge, 1800-talets slut
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
31 500 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
45.
Väggtelefon, LM Ericsson, tidigt 1900-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1 000 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
47.
Kylväska, Pepsi-Cola, Progress Refrigerator co., Louisville KY, 1950-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
1 400 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
51.
Jemt Olov Persson (f.1871)
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
3 500 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
56.
Cylinderspeldosa, troligen Schweiz, omkring år 1900
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
2 400 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
57.
Seraphone, Peter Black, England, 1800-talets slut
60.
Kåsa, A.Sunna
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
1 500 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
76.
Väggfält, allmoge, 1800-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
12 000 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
85.
Gunnar Kalles
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
2 100 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
96.
Skrivställ, Empire-stil, 1800-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
6 500 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
125.
Stor dalahäst, Nils Olsson, Nusnäs
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
2 400 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
153.
Trattgrammofon, tidigt 1900-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1 300 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
154.
Reklamskylt, Coca Cola, 1950/60-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
1 100 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
157.
Bordstelefon, LM Ericsson, Stockholm, 1900-talets första hälft
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
350 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
195.
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1 900 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
206.
Pardörrar, omkring 1800-talets mitt
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
5 000 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
208.
21 00 SEK
22 00 SEK
750 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
209.
Parlograph, Carl Lindström A.G., Berlin, tidigt 1900-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
150 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
212.
Fönster, allmoge, 17/1800-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
950 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
214.
Bordstelefon, Elektrisk Bureau, Norge, tidigt 1900-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
450 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
215.
Väggtelefon, LM Ericsson, Stockholm, tidigt 1900-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1 400 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
232.
Vattenkanna, Carl-Arne Breger för Gustavsberg
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
700 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
253.
Speldosa, 1900-talets andra hälft
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1 800 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
269.
Schackbräde, 17/1800-tal
271.
Dalahäst, 1900-talets första hälft
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
450 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
272.
Mårten Andersson (f.1934)
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
2 200 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
299.
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
1 200 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
395.
Pardörrar, Gustaviansk allmoge, 1800-talets första hälft
12 00 SEK
13 00 SEK
5 500 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
515.
Kniv med slida, 1900-talets första hälft
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
350 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
545.
Kryddhylla, Reda, 1900-talets första hälft
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
900 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
546.
Sekundär telefon, tidigt 1900-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
300 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
551.
Gjutform i vax, daterad 1804
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
500 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
552.
Dryckeshorn, nyrenässans, omkring år 1900
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
500 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
557.
Kandelabrar ett par, troligen Birgitta Hedlund
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
300 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
564.
Dockteater, Nordiska Kompaniet, omkring 1900-talets mitt
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
350 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
595.
Träpanel, 17/1800-tal
611.
Hjort Anders Olsson (1865-1952)
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
2 000 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
616.
Folkdräktsdelar för flicka
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
600 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
618.
Bordsunderlägg 6st, Josef Frank, Svenskt Tenn
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
600 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
629.
Barometer, "Aneroid Barometer", omkring år 1900
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
300 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
652.
Kniv med slida, Tapio Wirkkala för Hackman
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
1 000 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
659.
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
450 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
660.
Dalatupp, omkring 1900-talets mitt
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
400 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
661.
Dalahästar 3st, omkring 1900-talets mitt
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
350 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
675.
Tazza, 18/1900-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
150 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
678.
Kryddhylla, 1900-talets första hälft
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1 100 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK