2015-04-19 Månadsauktion
227
1557
Samtliga utrop
27
98
10
258
140
76
37
209
11
133
227
28
Partier
204
85
Katalognummer
...
Katalognummer
Katalognummer
4.
Spegellampett, Karl Johan, 1800-talets första hälft
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
3 200 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
6.
Spegel, sengustavianskt Stockholmsarbete, omkring år 1800
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
3 300 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
65.
Spegel, 1920/30-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
550 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
69.
Spegel, Gustaviansk-stil, 1900-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
750 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
151.
Spegel, Gustaviansk, 17/1800-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1 700 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
248.
Väggskåp, allmoge, Dalarna, 1800-talets första hälft
5 00 SEK
6 00 SEK
2 300 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
310.
Spegel, Rokoko-stil, 1900-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
200 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
367.
Spegel, Gustaviansk-stil, 1800-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
800 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
400.
Baljfåtöljer ett par, sengustavianska Stockholmsarbeten, omkring år 1800
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
35 000 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
401.
Bokskåp, omkring år 1900
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
3 400 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
402.
Bänkskåp, allmoge, Dalarna, daterat 1806
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
2 300 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
403.
Karmstolar ett par, senbarock, 1700-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
4 600 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
404.
Väggskåp, troligen Jämtland, 17/1800-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
5 000 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
405.
Vitrinskåp, jugend, tidigt 1900-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
4 000 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
406.
Bockbord, allmoge, 17/1800-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
2 800 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
407.
Byrå, Gustaviansk, rådman Asplinds verkstad, Falun, omkring år 1800
12 00 SEK
13 00 SEK
5 000 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
408.
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
4 400 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
409.
Karmstolar ett par, Louis XV-stil, 1800-talets slut
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
1 500 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
410.
Soffa, Louis XV-stil, 1800-talets slut
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
2 000 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
411.
Stolar 4st, Rokoko, 1700-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
6 200 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
412.
Dragkista, allmoge, 1800-talets första hälft
7 00 SEK
8 00 SEK
500 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
413.
Golvhörnskåp, allmoge, 1800-talets första hälft
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
800 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
414.
Soffa, Rokoko-stil, 1900-talets början
20 00 SEK
21 00 SEK
2 100 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
415.
Stolar 6st, Rokoko-stil, 1900-talets början
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
3 200 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
416.
Karmstol, Rokoko-stil, tidigt 1900-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1 000 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
417.
Taburett, Rokoko-stil, 1900-talets början
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
1 400 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
418.
Bord, Rokoko-stil, 1900-talets början
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
300 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
419.
Väggskåp, allmoge, troligen Hälsingland, 17/1800-tal
420.
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 600 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
421.
Väggskåp, allmoge, 1800-talets första hälft
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1 600 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
422.
Stolar 4st, allmoge, 17/1800-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
900 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
423.
Vagga, allmoge, 1800-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
250 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
424.
Matbord, 18/1900-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1 800 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
425.
Arkivskåp, tidigt 1900-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
2 600 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
426.
Stolar 5st, Gustaviansk-stil, 1900-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
750 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
427.
Skåp, allmoge, 1700-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
3 200 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
428.
Stolar 4st, allmoge, 1800-talets första hälft
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
500 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
429.
Salongssoffa, nyrokoko, 1800-talets slut
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 400 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
430.
Bord, allmoge, 1800-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
500 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
431.
Bokhylla, Karl-Johan stil, 1900-talets första hälft
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
150 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
432.
Slagbord, allmoge, barock, 17/1800-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
1 600 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
433.
Karmstol, Louis XV, 1700-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
3 200 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
434.
Ståndskåp, allmoge, Dalarna, daterat 1816
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
10 000 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
435.
Uppsats till skrivbord, Rokoko, 1700-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
3 000 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
436.
Vägghörnskåp, allmoge, Dalarna, daterat 1843
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
7 000 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
437.
Matbord, "Ovalen", Carl Malmsten för Möbelkompaniet
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
350 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
438.
Kista med välvt lock, allmoge, daterad 1793
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
500 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
439.
Bord, "Ovalen", Carl Malmsten för Carl Löfving & söner, Tibro
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
100 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
...