2015-11-15 Månadsauktion
365
2088
Samtliga utrop
53
108
16
365
171
219
95
176
21
218
230
23
250
27
103
12
Katalognummer
...
Katalognummer
Katalognummer
15.
Skulptur på sockel i porfyr, 1800-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
4 200 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
24.
Speldosa, omkring år 1900
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1 200 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
26.
Bordsvaser 1 par, senempire, omkring 1800-talets mitt
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
2 100 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
31.
Dalahäst, 1900-talets början
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
4 200 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
55.
Dalahäst, 1900-talets början
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
5 400 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
102.
Äldre modellskepp, "Siglo XIX"
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1 300 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
114.
Kandelabrar ett par, Oscarianska, omkring år 1900
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
500 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
119.
Pärlhalsband med odlade saltvattenpärlor och spänne i 18k vitguld
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
2 700 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
141.
Jordglob, Paul Räth, 1900-talets första hälft
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
950 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
143.
Vykortsalbum, innehållande ca.55st vykort, mestadels 1900-talets början
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
450 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
147.
Väggtelefon, LM Ericsson, 18/1900-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
2 400 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
174.
Vykortsalbum, innehållande ca.99st vykort, mestadels 1900-talets början
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
2 600 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
193.
Vykortsalbum, innehållande ca.104st vykort, mestadels 1900-talets början
14 00 SEK
15 00 SEK
2 500 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
219.
Bordslystrar ett par, Empire-stil, 1900-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
400 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
225.
Folkdräkt för kvinna, Stora Skedvi
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
3 000 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
264.
Fönster, jugend, tidigt 1900-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1 300 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
290.
Väggtelefon, LM Ericsson, 1900-talets första hälft
7 00 SEK
8 00 SEK
1 100 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
307.
Spjut, samearbete, 1900-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1 700 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
325.
Vykortsalbum med 54st vykort, mestadels 1900-talets början
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1 300 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
331.
Kniv med slida, J.A.Hedberg, Eskilstuna
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
300 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
335.
Vykortsalbum med 59st vykort, mestadels 1900-talets början
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
750 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
346.
Vykortsalbum med 60st vykort, mestadels 1900-talets början
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1 200 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
351.
Bjällerkrans, 18/1900-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
650 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
360.
Saltkar 1 par, nysilver, 1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
700 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
366.
Vykortsalbum med 58st vykort, mestadels 1900-talets början
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1 700 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
367.
Kryddhylla, omkring 1900-talets mitt
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
950 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
387.
Stor dalahäst, 1900-talets andra hälft
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
600 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
433.
Pardörrar, 18/1900-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
2 700 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
540.
Pardörrar, 18/1900-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
2 800 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
541.
Fönster ett par, 18/1900-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
1 200 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
542.
Fönster ett par, 18/1900-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
1 100 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
543.
Fönster ett par, 18/1900-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1 100 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
544.
Fönster 3st, 18/1900-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1 100 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
551.
Pardörrar, omkring år 1900
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
1 400 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
552.
Portar ett par, 1700-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1 700 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
553.
Dörr, 17/1800-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
900 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
554.
Dörr med karm, 17/1800-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1 400 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
555.
Dörr med karm, 1800-talets första hälft
14 00 SEK
15 00 SEK
2 000 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
556.
Dörr, 17/1800-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1 000 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
557.
Dörr, 17/1800-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
450 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
558.
Dörr, allmoge, 1800-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
150 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
559.
Dörr, 1800-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
800 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
560.
Dörr, 17/1800-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
450 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
561.
Dörr med dörrfoder, 1800-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
750 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
563.
Pardörrar, sent 1800-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
3 400 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
564.
Parti äldre djurplanscher
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
900 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
566.
Smycken 5 delar
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
300 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
568.
Pärlhalsband med spänne i silver
24 00 SEK
25 00 SEK
400 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
...