2015-12-06 Månadsauktion
250
2162
Samtliga utrop
89
147
25
419
151
113
68
138
17
250
269
12
298
19
123
15
Katalognummer
...
Katalognummer
Katalognummer
7.
Ljusplåt i koppar, 1800-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1 800 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
18.
Ljusstakar ett par, Louis XV-stil, H.Picard, Paris, 1800-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
2 800 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
49.
Kandelabrar ett par, daterade 1867
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
4 200 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
71.
Eldhundar, Frankrike, senempire, 1800-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
4 600 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
84.
Emaljerad skylt, "Pommac", omkring 1900-talets mitt
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
1 600 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
92.
Stor mortel med stöt, 1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
2 500 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
105.
Kandelabrar ett par, jugend, 1900-talets början
7 00 SEK
8 00 SEK
750 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
106.
Smideskrona för två ljus, Käck & Heby, 1900-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
550 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
107.
Kamin i gjutjärn, märkt DOS No.45
14 00 SEK
15 00 SEK
1 200 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
108.
Kamin i gjutjärn, Ulefos
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
3 200 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
109.
Spis i gjutjärn, Trolla Brug
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1 000 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
110.
Ljusstakar ett par, 1800-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
800 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
120.
Emaljskylt, 1900-talets första hälft
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
3 400 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
121.
Äldre emaljskylt, Karlitt
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
850 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
137.
Nyckelskåp, Nyrenässans, 1800-talets slut
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
1 500 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
157.
Kandelabrar ett par, omkring år 1900
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1 500 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
160.
Mässing 3 delar, 1900-talets början
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
950 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
165.
Bestickuppsättning 36 delar "Thebe", Gense
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1 000 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
171.
Stop i koppar, 1800-tal
178.
Oblatskrin i mässing, 17/1800-tal
190.
Uppsatsskål, jugend, 1900-talets början
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
250 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
207.
Almanacksdosa, G.Hedenström, 1812
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
500 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
212.
Vattentunna i koppar, 1800-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
500 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
225.
Ljusstakar ett par, Gustaviansk-stil, Västerås
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
550 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
229.
Vägglampetter 3st, "Reflex", Pierre Forsell för Skultuna
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
1 000 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
242.
Oljecistern, Shell, omkring 1900-talets mitt
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
1 300 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
243.
Väggljusstakar ett par, "Reflex", Pierre Forsell för Skultuna
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
700 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
250.
Tekanna på värmeställ, Skultuna no.3
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
450 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
271.
Bestickservisdelar 29st, "Savonia", Hackman
6 00 SEK
7 00 SEK
350 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
275.
Halvar Frisendahl (1889-1953)
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
550 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
288.
Kandelaber för tre ljus, s.k. tuppljusstake
7 00 SEK
8 00 SEK
1 400 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
294.
Plåtburk, Mazetti, 1900-talets första hälft
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
200 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
310.
Draglås, 1700-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
550 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
314.
Emaljerad termometer, C.Robert Dold Offenburg
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
1 100 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
320.
Ljusstake, Empire, 1800-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
500 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
322.
Ljusstakar 3st, 1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
500 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
323.
Vägglampetter ett par, Empire-stil, 1900-talets första hälft
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
350 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
327.
Vas, jugend, Carl Hjalmar Norrström, daterad 1914
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
6 000 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
330.
Ikon, 18/1900-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
800 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
331.
Skruvkork, 1800-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1 000 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
342.
Sparspis, Husqvarna
27 00 SEK
28 00 SEK
1 900 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
344.
Plåtburk, Gevalia, 1900-talets första hälft
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
250 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
349.
Vägglampetter ett par, Oscarianska, 1800-talets slut
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
500 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
365.
Hänglås i smide, 17/1800-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
450 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
391.
Vattenkanna i koppar, 18/1900-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
1 300 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
392.
Vattenkanna i koppar och järnsmide, 1800-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
2 600 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
395.
Stop i koppar, 1800-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
650 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
396.
Lås med nyckel, 1700-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
200 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
...