2016-01-10 Månadsauktion
365
2014
Samtliga utrop
29
161
18
365
172
178
60
191
24
178
281
22
212
22
85
10
Katalognummer
...
Katalognummer
Katalognummer
3.
Tesamovar, Empire, 1800-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1 500 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
9.
Saltkar i porfyr, ett par, 1800-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
2 600 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
34.
Moped, Kroon, 1950-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
9 000 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
35.
Dalahäst, 1900-talets första hälft
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
3 400 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
36.
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
2 200 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
37.
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
11 500 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
38.
Träskuren häst, 1900-talets första hälft
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1 100 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
39.
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1 000 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
40.
Dalahäst med ljushållare, 1900-talets första hälft
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
600 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
67.
Kandelabrar ett par, Oscarianska, 1800-talets slut
15 00 SEK
16 00 SEK
2 600 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
87.
Sytrådslåda, "Gütermanns Sysilke"
7 00 SEK
8 00 SEK
750 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
99.
Emaljerad skylt, "Pommac", omkring 1900-talets mitt
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
2 000 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
101.
Saltkar i porfyr, Empire, 1800-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
1 800 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
109.
Telefonväxel, LM Ericson Stockholm, 1900-talets början
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 000 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
132.
Kandelabrar ett par, Birgitta Hedlund
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
850 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
189.
Vykortsalbum innehållande 94st vykort, mestadels 1900-talets första hälft
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
700 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
191.
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
2 000 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
205.
Bordstelefon, LM Ericsson, 1900-talets första hälft
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
800 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
210.
Fickursställ 2st, omkring år 1900
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
850 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
222.
Speldosa, omkring år 1900
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1 500 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
232.
Skor 2+1
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
10 200 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
234.
Fällknivar 2st, 17/1800-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
700 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
235.
Vykortsalbum med ca.104st vykort, mestadels 1900-talets första hälft
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
550 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
236.
Vykortsalbum med ca.100st vykort, mestadels 1900-talets första hälft
1 00 SEK
2 00 SEK
1 200 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
239.
Dalahäst, 1800-tal
240.
Vykortsalbum innehållande 83st vykort, mestadels 1900-talets första hälft
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
700 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
261.
Lekhäst, Västerås Träförädling, 1900-talets första hälft
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1 200 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
271.
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1 300 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
272.
5 00 SEK
6 00 SEK
1 700 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
276.
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
550 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
278.
Vykortsalbum med 102st vykort, mestadels omkring 1900-talets mitt
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
350 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
295.
Folkdräktsdelar, bl.a. till Orsadräkt för kvinna
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
3 200 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
314.
Vykortsalbum innehållande ca.62st vykort, bl.a. 1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
750 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
343.
Äldre skolplansch, "Luftskyddet"
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
900 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
344.
Äldre anatomisk plansch
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
900 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
354.
Bestickservisdelar 54st, "Diné", Boda
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1 200 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
375.
Grammofon, Cremona, Berlin, 1900-talets första hälft
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
700 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
379.
Äldre golfklubbor, mestadels Skottland 1900-talets första hälft
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
2 300 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
380.
Golfklubbor 3st, 1920/30-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
1 100 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
381.
Golfklubbor 5st, 1920/30-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1 900 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
382.
Golfklubbor 8st, mestadels 1900-talets första hälft
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
1 600 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
394.
Dalahästar 4st, omkring 1900-talets mitt
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
700 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
397.
Vykortsalbum innehållande 65st vykort, omkring 1900-talets mitt
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
450 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
418.
Pardörrar, 1800-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1 800 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
436.
Dörr med karm, allmoge, 1800-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
2 200 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
578.
Äldre folkdräkt för man, Vika socken
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
700 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
582.
Stor dalahäst, Grannas
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
2 000 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
583.
Bjällerkrans, 18/1900-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
650 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
...