2016-01-31 Månadsauktion
149
1981
Samtliga utrop
25
149
15
260
215
208
68
116
30
174
253
28
309
16
108
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
11.
Ljuskrona för fem ljus, Empire-stil, 1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
6 800 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
22.
Ljuskrona med sexljusarmar, Rokoko-stil
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
5 600 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
26.
Bordsfotogenlampa, jugend, 1900-talets början
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
700 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
28.
Ljuskrona för sex ljus, s.k. Bergsmanskrona
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
5 400 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
29.
Månskensampel, omkring år 1900
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
3 300 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
43.
Ljuskrona för fyra ljus, Barock-stil, omkring 1900-talets mitt
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
4 000 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
46.
Takkrona, Barock-stil, 1900-talets första hälft
14 00 SEK
15 00 SEK
2 900 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
79.
Ljuskrona för tre ljus, Gustaviansk-stil, 1900-talets första hälft
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
3 700 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
81.
Bordslampor ett par, Carl Fagerlund för Orrefors
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
5 800 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
104.
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1 500 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
110.
Ljuskrona, Barock-stil, 1900-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
1 600 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
111.
Taklampa, "Knubbling", Ateljé Lyktan
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1 400 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
115.
Bordsfotogenlampa, omkring år 1900
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
2 200 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
116.
Ljuskrona för sex ljus, Gustaviansk-stil, 1900-talets första hälft
8 00 SEK
9 00 SEK
2 300 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
120.
Bordslampa, 1940-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
350 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
122.
Takkrona, Louis XVI-stil
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
4 200 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
128.
Ljuskrona för åtta ljus, Gustaviansk-stil, 1900-talets första hälft
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
5 000 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
168.
Taklampa, Tyringe Konsthantverk, 1900-talets andra hälft
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
500 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
182.
Bordslampa, Carl Fagerlund för Orrefors
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
400 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
185.
Bordslampor ett par, Uno & Östen Kristiansson för Luxus, 1960-tal
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
2 000 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
189.
Taklampa, "Bumling", Anders Persson för Atelje Lyktan
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1 300 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
243.
Kristallkrona, Empire-stil, 1900-talets början
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
2 100 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
259.
Ljuskrona med fem ljusarmar, Empire-stil, 1900-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
900 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
273.
Oljelampa, 1900-talets början
24 00 SEK
25 00 SEK
800 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
284.
Bordsfotogenlampa, tidigt 1900-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
700 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
289.
Bordslampa, funkis, 1940-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
400 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
314.
Golvlampa, RD2112, Orrefors
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
1 500 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
315.
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1 100 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
318.
Taklampa med hiss, 1900-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
700 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
329.
Taklampa med hiss, 1900-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
600 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
338.
Taklampa med pärlfrans, 1900-talets första hälft
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
600 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
340.
Taklampa, Ferruccio Laviani för Kartell
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
500 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
352.
Industrilampa, Pefege, omkring 1900-talets mitt
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
950 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
360.
Bordslampa, 1900-talets första hälft
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
350 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
369.
Taklampa med hiss, 1900-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
650 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
374.
Ljuskrona med fem ljusarmar, Empire-stil, 1900-talets slut
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
750 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
390.
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1 100 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
399.
Bordslampa, funkis, 1940-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
450 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
596.
Taklampor 2st, 1900-talets andra hälft
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
450 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
614.
Bordslampa, Joe Colombo för Husqvarna
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1 600 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
638.
Bordslampa, Flygsfors
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
600 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
649.
Bordslampa i brons, Stig Blomberg
15 00 SEK
16 00 SEK
700 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
656.
Taklampa, omkring 1900-talets mitt
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
250 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
663.
Skrivbordslampa, omkring 1900-talets mitt
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
500 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
667.
Taklampa, Art Deco, 1900-talets första hälft
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
850 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
689.
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
500 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
690.
Bordslampa, omkring 1900-talets mitt
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
450 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
699.
Bordslampa, 1960/70-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
400 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK