2016-10-23 Månadsauktion
269
1905
Samtliga utrop
55
192
18
446
114
120
70
200
66
48
269
11
198
10
80
Katalognummer
...
Katalognummer
Katalognummer
12.
Spegellampett, Gustaviansk, 1700-talets slut
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
12 200 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
69.
Bouilottelampa, troligen Frankrike, 18/1900-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
2 800 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
113.
Kista med välvt lock, allmoge, Lima, daterad 1841
17 00 SEK
18 00 SEK
1 500 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
200.
Låda med skjutlock, allmoge, daterad 1841
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1 000 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
231.
Bordsspegel i gjutjärn, Huseby Bruk, omkring år 1900
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1 300 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
280.
Ram, Barock, 16/1700-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
1 600 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
359.
Pendelur, omkring år 1900
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
400 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
400.
Skänk, Gustaviansk, 1800-talets början
15 00 SEK
16 00 SEK
18 500 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
401.
Väggskåp, allmoge, Forsa, Hälsingland, daterat 1818
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
33 000 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
402.
Skänkskåp, allmoge, Dalarna, daterat 1793
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
5 200 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
403.
Bord, allmoge, 1700-tal
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
15 000 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
404.
Skänkskåp, allmoge, Dalarna, daterat 1824
24 00 SEK
25 00 SEK
4 200 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
405.
Bockbord, allmoge, 17/1800-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
2 500 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
406.
Kista med välvt lock, allmoge, Lima, daterad 1851
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
1 800 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
407.
Bokskåp, Nyrenässans, omkring år 1900
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
3 800 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
408.
Utdragssäng, allmoge, Forsa, Hälsingland, 1800-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
3 400 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
409.
Pottskåp ett par, Gustaviansk-stil, 1900-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
7 000 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
410.
Bord, Rokoko, 17/1800-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
4 000 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
411.
Toilettebord, "Birgitta", Carl Malmsten för Bodafors
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
2 500 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
412.
Klocksskåp, allmoge, Dalarna, daterat 1862
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
3 600 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
413.
Hörnskåp, Gustavianskt, allmoge, 1800-talets första hälft
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
3 200 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
414.
Dragkista, Gustaviansk, allmoge, 1800-talets första hälft
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
1 700 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
415.
Slagbord, "Maria Flap", Bruno Mathsson
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
5 200 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
416.
Skänkskåp, allmoge, 1700-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
2 200 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
417.
Väggskåp, allmoge, 1800-talets första hälft
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
2 600 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
418.
Stolar 6st, allmoge, 1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
1 800 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
419.
Pottstol, Rokoko, 17/1800-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
2 000 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
420.
Matsalsmöblemang 5 delar, Carl Malmsten för Bodafors
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
8 600 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
421.
Lampbord, 1950/60-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
750 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
422.
Soffa, sengustaviansk-stil, 1900-talets början
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1 000 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
423.
Vippbord, Senbarock, 1700-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
10 000 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
424.
Taburett, modell 902, Josef Frank för Firma Svenskt Tenn
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
7 200 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
425.
Skrivbord, Lelångs Möbelfabrik, Bengtsfors, 1950-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
2 900 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
426.
Bord med en låda, allmoge, 1800-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1 500 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
427.
Golvhörnskåp, allmoge, 1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
3 200 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
428.
Vitrinskåp, nyrokoko, 1800-talets andra hälft
3 00 SEK
4 00 SEK
14 500 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
429.
Byrå med tre lådor, Rokoko-stil, 1900-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
2 800 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
430.
Kista, allmoge, Delsbo, daterad 1840
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
700 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
431.
Spegel, Sengustavianskt Stockholmsarbete, omkring år 1800
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
5 800 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
432.
Väggskåp, daterat 1773
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
5 400 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
433.
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
900 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
434.
Tebord med fajansplattor, 1700-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
3 500 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
435.
Karmstol, Gustavianskt provinsarbete, 17/1800-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
1 700 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
33 00 SEK
439.
Stol, Gustaviansk Lindome-modell, 1800-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
250 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
440.
Hörnkärlhylla, allmoge, 1800-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
950 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
441.
Stol, Rokoko, 1700-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
500 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
442.
Skrivbord, 1950/60-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
900 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
443.
Bockbord, allmoge, 1800-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
1 000 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
...