2016-11-06 Månadsauktion
203
1419
Samtliga utrop
40
125
25
202
164
61
46
Kläder, väskor & Accessoarer
184
33
35
203
14
207
69
Katalognummer
...
Katalognummer
Katalognummer
42.
Spegel, Oscariansk, 1800-talets slut
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
2 400 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
49.
Spegel, Gustaviansk, 1700-talets slut
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
4 400 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
184.
Bestickschatull, England, 1700-talets slut
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
950 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
271.
Spegel, Rokoko-stil, 18/1900-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
800 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
310.
Spegel, Empire, J.W.Muhr (Spegelmakare i Gävle 1779-1827)
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
2 100 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
400.
Golvhörnskåp, allmoge, Färila, Hälsingland, 1800-talets början
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
39 000 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
401.
Skänkskåp, allmoge, Dalarna, daterat 1815
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
2 300 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
404.
Bänkskåp, allmoge, Dalarna, daterat 1788
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
8 400 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
405.
Fåtöljer ett par, "USA 75", Folke Ohlsson för Dux
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
6 800 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
406.
Slagbord, allmoge, 1800-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1 600 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
407.
Vitrinskåp, Gustaviansk-stil, 1900-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1 600 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
408.
Sideboard, Gustaviansk-stil, 1900-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
2 400 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
409.
Matsalsmöblemang 7 delar, Gustaviansk-stil, 1900-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1 400 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
412.
Vägghörnskåp, allmoge, daterat 1829
8 00 SEK
9 00 SEK
5 800 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
413.
Bord, allmoge, 17/1800-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
3 200 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
414.
Lådfack med 18st lådor, 18/1900-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
5 200 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
415.
Väggskåp, allmoge, Lima, Dalarna, daterat 1822
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1 700 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
416.
Matsalsmöblemang 5 delar, "Herrgården", Carl Malmsten
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
3 600 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
418.
Sideboard, 1950/60-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
3 400 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
422.
Stolar 6st, "Öresund", Börge Mogensen
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
3 400 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
424.
Väggskåp, allmoge, 1700-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
3 400 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
425.
Skåp, Art Deco, 1930-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1 000 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
426.
Byrå med tre lådor, Rokoko-stil, 1800-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
3 000 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
427.
Sideboard, 1950/60-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
1 300 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
428.
Golvhörnskåp, 1800-talets första hälft
25 00 SEK
26 00 SEK
3 200 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
429.
Byrå med sex lådor, jugend, 1900-talets början
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
2 400 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
430.
Bänk, modell 153A, Alvar Aalto för Artek
4 00 SEK
5 00 SEK
2 600 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
431.
Bord, 1900-talets första hälft
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
550 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
433.
Bänkskåp, allmoge, 1700-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
450 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
434.
Lådfack, omkring år 1900
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
2 100 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
435.
Matsalsmöblemang, Gustaviansk-stil, 1900-talets andra hälft
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
4 800 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
436.
Karmstolar ett par, Rokoko-stil, 18/1900-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
200 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
437.
Fåtölj med fotpall, "Pernilla", Bruno Mathsson för DUX
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
3 200 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
438.
Spegel med trymå, Senempire, omkring 1800-talets mitt
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
250 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
439.
Barskåp, 1940-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1 100 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
440.
Stolar 6st, Leksands-modell, 1900-talets andra hälft
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1 700 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
441.
Salskåp, Gustaviansk-stil, 1900-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
750 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
442.
Möblemang 5 delar, Gustaviansk-stil, 1900-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
1 600 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
443.
Kista med välvt lock, allmoge, Lima, daterad 1847
3 00 SEK
4 00 SEK
2 500 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
444.
Taburetter ett par, Rokoko-stil, 1900-talets början
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
900 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
445.
Väggskåp, allmoge, daterat 1851
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
950 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
446.
Karmstol "Red and blue chair", design Gerrit Rietveld, 1900-talets slut
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
2 200 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
447.
Brasskärm, 1800-talets slut
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
250 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
448.
Skänkskåp, allmoge, 1700-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
2 500 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
449.
Sideboard, 1950/60-tal
28 00 SEK
29 00 SEK
1 400 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
450.
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
300 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
451.
Möblemang 9 delar, 1900-talets början
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
850 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
452.
Salskåp med vitrinöverdel, Gustaviansk-stil, 1900-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1 800 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
...