2017-01-08 Månadsauktion
134
1249
Samtliga utrop
23
96
64
283
118
85
53
Kläder, väskor & Accessoarer
126
23
134
141
81
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
17.
Spegel, Gustavianskt provinsarbete, 1800-talets början
400.
Slagbord, allmoge, Rokoko, 1700-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
9 400 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
401.
Byrå med tre lådor, Gustaviansk, Asplinds verkstäder, Falun, omkring år 1800
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
11 000 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
405.
Skänk, allmoge, Dalarna, 1800-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
9 000 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
408.
Slagbord, Rokoko, 1700-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
20 000 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
409.
Skåp, "Herrgården", Carl Malmsten för Bodafors, daterat 1964
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
3 600 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
410.
Fåtöljer ett par, "Eva", Bruno Mathsson för firma Karl Mathsson, 1973
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
3 400 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
412.
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
3 200 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
419.
Utdragssäng, Gustaviansk, omkring år 1800
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1 800 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
420.
Soffbord, Johannes Andersen för Trensum, 1950/60-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
2 400 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
421.
Väggskåp, allmoge, daterat 1827
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
2 100 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
422.
Vitrinskåp, Louis XVI-stil, 1900-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 600 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
424.
Sideboard, 1950/60-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
550 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
425.
Byrå med skrivklaff, 1800-talets slut
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1 200 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
426.
Sideboard, Alf Svensson för Bjästa
23 00 SEK
24 00 SEK
2 400 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
427.
Hörnskänk, Gustaviansk, 1800-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1 900 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
428.
Matbord, Rokoko-stil, 1900-talets första hälft
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1 700 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
429.
Bord med alrotsfanerad skiva, 1800-talets första hälft
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
100 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
430.
Soffa, 1960-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
2 000 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
431.
Sideboard, Rokoko-stil, 1900-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
4 400 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
432.
Möblemang 7 delar, Rokoko-stil, 1900-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
2 600 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
438.
Skänkskåp, allmoge, Dalarna, daterat 1778
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
1 100 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
439.
Soffbord, Bruno Mathsson & Piet Hein, Mathsson International
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
1 100 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
440.
Sideboard, 1950/60-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
550 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
441.
Bord, Bruno Mathsson
10 00 SEK
11 00 SEK
1 200 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
442.
Bord, omkring år 1900
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
1 200 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
444.
Lavoar, 1900-talets början
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1 600 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
445.
Skrivbord, England, 1900-talets andra hälft
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1 200 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
446.
Kassakista, 17/1800-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
2 200 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
447.
Bockbord, allmoge, 1800-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
1 200 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
448.
Stolar ett par, Senbarock, 1700-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
650 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
449.
Bockbord, allmoge, 1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1 600 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
450.
Vägghörnskåp, allmoge, Barock, daterat 1810
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
3 600 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
451.
Skåp, allmoge, Barock, 1700-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
1 900 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
452.
Bänk, Börge Mogensen, 1900-talets andra hälft
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
2 000 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
453.
Stolar 4st, 1900-talets andra hälft
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
800 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
454.
Kontorsstol, tidigt 1900-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
2 300 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
455.
Vägghörnskåp, Norge, allmoge-stil, 1900-talets andra hälft
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
650 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
456.
Soffa, "Visingsö", Carl Malmsten
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1 300 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
457.
Stolar 2st, senbarock, 1700-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
1 400 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
458.
Stolar ett par, "Eros", Phillippe Starck för Kartell
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
750 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
459.
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
750 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
460.
Slagbord, allmoge, 1800-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1 100 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
461.
Stolar ett par, Barock-stil, 1800-talets slut
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1 700 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
462.
Sybord, Bertil Fridhagen för Bodafors, 1950/60-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
350 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
463.
Stolar 9st, Leksands-modell, mestadels 1800-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1 700 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
464.
Stolar 7st, Gustaviansk allmoge, 1800-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1 600 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
465.
Nattduksbord, Gustaviansk-stil, 1900-talets början
3 00 SEK
4 00 SEK
550 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK