2017-01-08 Månadsauktion
96
1249
Samtliga utrop
23
96
64
283
118
85
53
Kläder, väskor & Accessoarer
126
23
134
141
81
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
2.
Lykta för ett ljus, 17/1800-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
4 400 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
8.
Industrilampa, Triplex Pendel, 1900-talets första hälft
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
2 500 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
19.
Ljuskrona för tolv ljus, Erik Höglund
23 00 SEK
24 00 SEK
3 600 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
74.
Bordslampa, jugend, 1900-talets början
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
800 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
92.
Ljuskrona, 1900-talets början
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1 400 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
153.
Bordsfotogenlampa, Art Nouveau, 1900-talets början
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
2 800 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
177.
Taklampa, "Pia", Tore Ahlsén för Gärsnäs
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
2 000 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
193.
Ljuskrona för åtta ljus, Empire-stil, 1900-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
3 400 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
194.
Gaslykta, omkring år 1900
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1 100 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
281.
Taklampa, Gustaviansk-stil, 1900-talets första hälft
27 00 SEK
28 00 SEK
550 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
300.
Kandelabrar ett par, 1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
1 200 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
336.
Ljusstake, "Profil", Pierre Forsell för Skultuna
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
400 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
337.
Betjäntlykta, troligen 1900-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
1 100 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
360.
Bordslampa, "Halo Click 2", Sottsass Assiciati, Italien
23 00 SEK
24 00 SEK
1 200 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
382.
Bordslampa, omkring år 1900
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1 100 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
386.
Ljuskrona för fem ljus, Rokoko-stil, Krebs, 2000-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1 600 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
398.
Taklampa, Orrefors, omkring 1900-talets mitt
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
650 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
604.
Taklampa, 1940-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
700 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
707.
Taklampa, 1940-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
850 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
752.
Taklampa, Tiffany-stil, 1900-talets slut
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1 100 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
795.
Ljusstakar ett par, Gustaviansk-stil, 1900-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
750 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
811.
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
750 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
816.
Bordslampa, "Tuben", Anders Persson för Atélje Lyktan
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
250 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
821.
Ljusstake för två ljus, Art Deco, 1920/30-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
850 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
824.
Bordslampa, Jugend-stil, modern tillverkning
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
550 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
850.
Bordslampor ett par, 1960/70-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
300 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
856.
Vägglampa, ÖBA, 1950-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
400 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
862.
Takfotogenlampa, omkring år 1900
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
850 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
870.
Bordslystrar ett par, 1900-talets slut
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
300 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
885.
Ljusampel, Empire-stil, 18/1900-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
350 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
902.
Taklampor ett par, 1900-talets andra hälft
1 00 SEK
2 00 SEK
650 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
962.
Bordslampa, "Take", Kartell, Italien
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
450 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
965.
Jordglob med belysning, Räth
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
400 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
966.
Bordslampa, Ateljé Lyktan
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
650 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
970.
Fotogenlampskupor 2st, 1900-talets början
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
900 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
984.
Skrivbordslampa, "Leo", Nemo, Italien
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
350 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
998.
Bordslampa, 1950/60-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
450 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1003.
Läslampa, 1900-talets slut
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
550 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1013.
Taklampa med fem ljuspunkter, 1950/60-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
900 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1014.
Golvlampa med två ljuspunkter, Hemi
10 00 SEK
11 00 SEK
500 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
1016.
Bordslampor ett par, Empire-stil, 1900-talets slut
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
600 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1038.
Väggljusstake, "Pendel", Pierre Forsell för Skultuna
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
400 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1040.
Ljusarmar ett par, jugend, 1900-talets början
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1 500 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1083.
Ljusstakar ett par, Renässans-stil, 1900-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
600 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1090.
Bordsfotogenlampa, 1900-talets första hälft
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
400 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1096.
Golvlampa, 1910/20-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
450 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1102.
Jordglob med belysning, 1950/60-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
550 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1166.
Ljuskrona, Barock-stil, V.Fong, Gränna
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
450 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK