2017-04-23 Månadsauktion
131
1632
Samtliga utrop
35
131
11
399
112
159
101
179
39
192
30
139
16
76
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
3.
Kandelabrar ett par, senempire, omkring 1800-talets mitt
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
14 000 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
10.
Månskensampel, 1800-talets slut
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
1 900 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
23.
Ljusstakar 2st, 1700-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1 800 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
33.
Ljuskrona för sex ljus, Empire-stil, 1900-talets första hälft
11 00 SEK
12 00 SEK
2 800 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
48.
Ljuskrona för tre ljus, Gustaviansk-stil, 1900-talets första hälft
13 00 SEK
14 00 SEK
900 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
52.
Bordslampa, jugend, 1900-talets början
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
850 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
56.
Vägglampa, "Midgard", Curt Fischer, 1900-talets första hälft
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
2 300 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
95.
Ljusampel, 1800-talets andra hälft
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1 800 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
112.
Taklampa, "PH-5", Paul Henningsen för Louis Poulsen
4 00 SEK
5 00 SEK
1 400 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
114.
Ljusstake, 17/1800-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
500 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
115.
Bordsfotogenlampa, Empire-stil, omkring år 1900
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
900 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
117.
Kandelabrar ett par, 18/1900-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
700 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
122.
Bordslampa, Hans Agne Jakobsson, Markaryd
16 00 SEK
17 00 SEK
3 200 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
131.
Ljusstake, Louis XVI-typ, 17/1800-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
450 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
174.
Vägglampa, Bror Bonfils, 1950/60-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
1 200 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
201.
Taklampa, "Le Monde", Carl Thore för Granhaga Metallindustri
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1 500 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
206.
Bordslampa i brons, 1920/30-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
2 500 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
208.
Ljusampel, Empire-stil, omkring år 1900
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
650 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
214.
Golvlampa, Bergboms, modellnummer G31
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
650 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
270.
Väggljusstakar ett par, "Pendel", Pierre Forsell för Skultuna
23 00 SEK
24 00 SEK
1 000 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
277.
Kandelabrar ett par, Birgitta Hedlund
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1 200 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
278.
Takkrona med tolv ljuspunkter, Oscariansk, 1800-talets slut
11 00 SEK
12 00 SEK
1 200 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
285.
Golvlampa, Luco, 1950/60-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
750 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
286.
Ljusstake, Empire-stil, 1800-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
450 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
310.
Golvlampa, 1950-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
950 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
314.
Ljusstakar ett par, snarlika, 1800-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
600 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
318.
Taklampor ett par, 1900-talets första hälft
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
750 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
357.
Bordslampa, Malmö Metallvarufabrik, 1900-talets andra hälft
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
750 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
373.
Takkrona, Rokoko-stil, 1900-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
500 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
387.
Ljusstakar 3st, Asmussen, Danmark
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
650 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
388.
Golvlampa, 1950/60-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
400 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
568.
Vägglampa, Carl Fagerlund för Orrefors
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
300 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
574.
Bordslampa, 1900-talets första hälft
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
750 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
647.
Golvlampor ett par, 1950/60-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
900 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
648.
Bordslampa, Hans-Agne Jakobsson, Markaryd
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
650 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
656.
Bordslampa, Art Deco, 1900-talets första hälft
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
400 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
657.
Ljusstake, Barock, 1700-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
300 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
670.
Oljelampa, Ilse Ammonsen, Daproma, Danmark
25 00 SEK
26 00 SEK
350 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
682.
Ljusstake, Torshammars Bruk, no.105
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
950 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
683.
Vägglampetter ett par, 18/1900-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
350 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
685.
Lykta, Silveray
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
350 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
686.
Ljusstakar ett par, Skultuna , 1980
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
300 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
689.
Ljuskrona, 1900-talets början
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
600 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
691.
Bordsfotogenlampa, omkring år 1900
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
500 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
692.
Bordslampa, 1910/20-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
450 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
730.
Väggappliquer ett par, Rokoko-stil, 1900-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
150 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
733.
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
200 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
739.
Bordsfotogenlampa, 1900-talets andra hälft
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
450 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK