2019-02-24 Månadsauktion
298
1619
Samtliga utrop
34
175
26
347
68
105
87
209
23
298
22
132
13
70
Katalognummer
...
Katalognummer
Katalognummer
2.
Spegel, barock, 1700-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
7 600 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
27.
Spegel, Louis XVI, 1700-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
3 400 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
300.
Fåtöljer ett par, "Jetson", Bruno Mathsson för Dux
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
30 500 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
301.
Väggskåp, allmoge, daterat 1793
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
9 400 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
302.
Taburett, sengustavianskt Stockholmsarbete, omkring år 1800
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
4 200 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
303.
Spegel, rokoko, 1700-talets andra hälft
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
6 000 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
304.
Karmstolar ett par, gustavianska, sannolikt Stockholmsarbeten, 1700-talets slut
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
29 000 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
305.
Bokhylla, gustaviansk, omkring år 1800
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
6 400 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
306.
Vitrinskåp, Louis XV stil, 1800-talets andra hälft
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
17 500 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
307.
Skänk, gustaviansk, omkring år 1800
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
13 000 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
309.
Kolonnskåp, 1800-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
3 400 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
310.
Soffa, gustaviansk, Hälsingland, 1800-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
2 900 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
311.
Fåtölj, Hans Erik Johansson, Tranås, 1950/60-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
3 800 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
312.
Soffa, gustaviansk, 1700-talets slut
15 00 SEK
16 00 SEK
5 000 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
314.
Kista, allmoge, Delsbo, Hälsingland, daterad 1845
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1 600 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
315.
Matbord, "Superellips", Bruno Mathsson & Piet Hein för Fritz Hansen, 1983
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
3 800 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
316.
Stolar 5st, "Myran", Arne Jacobsen för Fritz Hansen, 1980
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
6 200 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
317.
Vägghörnskåp, allmoge, barock, 1700-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
2 700 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
319.
Vippbord, 1800-talets början
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1 400 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
322.
Dragkista, gustaviansk allmoge, 1800-talets första hälft
7 00 SEK
8 00 SEK
2 800 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
324.
Fåtöljer ett par, "Cikada", Bengt Ruda för IKEA
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
3 000 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
325.
Skrivbord, "Leonardo", Achille & Pier Giacomo Castiglione för Zanotta, Italien
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
6 600 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
326.
Stolar ett par, rokoko, 1700-talets andra hälft
327.
Fåtöljer ett par, David Rosèn för Nordiska Kompaniet, 1950/60-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
750 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
328.
Matbord, Piet Hein & Bruno Mathsson för Mathsson International
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
7 200 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
330.
Kolonnskåp ett par, delvis antika delar
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
7 200 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
331.
Soffa, gustaviansk stil, 18/1900-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
1 300 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
332.
Vippbord, Lorentz Lundeliuz, 1800-talets första hälft
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1 200 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
333.
Vitrinskåp, barock, Holland, 1700-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
3 200 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
335.
Väggskåp, allmoge, Dalarna, daterat 1793
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
1 800 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
337.
Skåp, gustavianskt, 1800-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1 600 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
338.
Skåp, allmoge, daterat 1829
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
10 500 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
339.
Sideboard, 1950/60-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
3 200 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
340.
Vägghörnskåp, allmoge, Dalarna, daterat 1797
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 500 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
341.
Fåtölj, "Lilla furulid", Carl Malmsten
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
600 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
343.
Vägghörnskåp, allmoge, daterat 1818
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
2 500 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
344.
Bokhylla med vitrinskåp, jugend, Carl Johansson, Stockholm, 1900-talets början
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
1 600 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
345.
Skåp med bordsskiva, barock, 1700-tal
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
2 100 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
346.
Matbord, Johannes Andersen för Uldum, Danmark, 1950/60-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1 800 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
347.
Slagbord, allmoge, 1800-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
4 200 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
348.
Fåtölj, "Lilla Eva", Kerstin Hörlin Holmqvist för Nordiska Kompaniet
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1 300 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
349.
Skänk, gustaviansk stil, Förenade möbler, Linköping, 1900-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
3 400 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
350.
Byrå, stockholmsarbete i rokoko, 1700-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
6 600 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
351.
Lampbord, sengustavianskt Stockholmsarbete, tillskrivet Lars Qvarnberg (Verksam 1801-1813)
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
7 200 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
352.
Stol, Olof Kettunen för K.Merivaara, Finland, 1950-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
2 600 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
353.
Väggskåp, allmoge, 17/1800-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
2 500 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
354.
Klädskåp, jugend, 1910/20-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
2 100 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
355.
Soffa, troligen IKEA, 1950-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1 300 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
...