2019-03-17 Månadsauktion
310
1868
Samtliga utrop
28
167
12
454
139
185
86
136
26
310
24
184
14
74
26
Katalognummer
...
Katalognummer
Katalognummer
9.
Spegel, gustaviansk, 1700-talets slut
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
10 500 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
26.
Spegel, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
4 200 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
70.
Spegellampetter ett par, senbarock, 1700-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
8 000 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
225.
Spegel, rokokostil, 1900-talets första hälft
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1 900 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
295.
Kamin, Jøtul, 602
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
850 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
300.
Salskåp, senbarock, 1700-talets första hälft
4 00 SEK
5 00 SEK
21 000 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
301.
Karmstolar ett par, sannolikt stockholmsarbeten, rokoko, 1700-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
70 000 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
302.
Väggskåp, allmoge, Järvsö, daterat 1828
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
6 400 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
303.
Karmstol, gustaviansk Stockholmsarbete, 1700-talets slut
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
9 600 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
304.
Slagbord, gustaviansk allmoge, 1800-talets första hälft
20 00 SEK
21 00 SEK
8 400 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
305.
Sideboard, Svante Skogh för Seffle Möbelfabrik, 1950/60-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
6 400 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
306.
Stolar 8st, varav 5st gustavianska stockholmsarbeten, 1700-tal och 3st gustaviansk stil, 1800-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
18 500 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
308.
Tebord, rokoko, 1700-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
31 000 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
309.
Matsalsbord 3 delar, senempire, omkring 1800-talets mitt
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
5 800 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
310.
Bord, rokoko, 17/1800-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
3 200 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
311.
Pottskåp, rokoko, 1700-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
19 000 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
312.
Stolar 4st, "Liljan", Arne Jackobsen för Fritz Hansen, 1974
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
5 200 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
313.
Salskåp, rokoko, 1700-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
18 000 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
314.
Konsolbord, rokoko, 1700-talets andra hälft
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
8 200 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
315.
Vägghörnskåp, allmoge, daterat 1776
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
4 200 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
316.
Skrivbord, Karl Johan, troligen Stockholmsarbete, 1800-talets första hälft
317.
Stolar ett par, Stockholmsarbeten i rokoko, 1700-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
7 600 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
318.
Skrivskåp, England, 1800-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
2 600 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
319.
Sideboard, 1950/60-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
2 100 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
320.
Serveringsvagn, Johannes Andersen för Silkesborg, Danmark, 1950/60-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1 700 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
321.
Stolar ett par, rokoko, troligen stockholmsarbeten, 1700-tal
322.
Vägghörnskåp, allmoge, Dalarna, daterat 1802
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
3 600 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
323.
Väggskåp, allmoge, Dalarna, omkring år 1800
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
5 200 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
325.
Bokskåp, 1800-talets slut
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
3 200 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
326.
Serveringsvagn, 1930/40-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
5 400 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
327.
Skåp, nyrenässans, 1800-talets slut
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
2 600 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
328.
Kabinetskåp med bordsunderrede, Kina, 17/1800-tal
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
7 400 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
329.
Golvhörnskåp, rokoko, 1700-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
9 200 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
330.
Nattduksbord ett par, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
4 200 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
331.
Sideboard, "Trio", Nils Jonsson för Troeds, 1950/60-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
5 800 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
332.
Karmstol, södra Sverige, daterad 1841
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
6 000 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
333.
Salskåp, barock, 1700-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
3 200 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
334.
Golvspegel, empire, 1800-talets början
13 00 SEK
14 00 SEK
6 600 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
335.
Hyllsystem, "Royal System", Poul Cadovius
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
4 800 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
336.
Väggskåp, Sven Olof Andersson, Borlänge
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
350 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
337.
Skåp, Gunnar Myrstrand för Källemo, 1900-talets andra hälft
10 00 SEK
11 00 SEK
2 900 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
338.
Matsalsmöblemang 7 delar, Gunnar Myrstrand för Källemo, 1900-talets andra hälft
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
1 800 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
339.
Kubbstol, allmoge, troligen Norge, 17/1800-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
9 600 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
340.
Fåtöljer ett par, 1940/50-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
13 000 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
341.
Stolar 6st, "T-Stolen", Arne Jacobsen för Fritz Hansen, 1985
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
2 700 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
342.
Sideboard, 1950/60-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
1 400 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
343.
Bockbord, allmoge, 1800-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
8 800 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
345.
Stolar 4st, "Myggan", Arne Jacobsen för Fritz Hansen, Danmark
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1 900 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
...