2019-03-17 Månadsauktion
167
1868
Samtliga utrop
28
167
12
454
139
185
86
136
26
310
24
184
14
74
26
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
4.
Kandelaber, Lars Holmström, Arvika
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
4 400 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
27.
Månskensampel, omkring år 1900
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1 300 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
53.
Takampel, nyrokoko, 1800-talets andra hälft
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
2 800 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
58.
Lykta, 1800-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
2 100 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
64.
Bordslampa, jugend, 1900-talets början
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1 500 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
71.
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1 700 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
90.
Ljusstakar ett par, empirestil, 1800-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
850 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
100.
Bordslampa, "Typ E1240", ASEA, omkring 1900-talets mitt
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
1 000 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
151.
Takkrona, oskariansk, 1800-talets andra hälft
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
7 000 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
181.
Ljusstake, 18/1900-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1 000 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
191.
Bordslampa, empirestil, 18/1900-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
600 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
195.
Takkrona, barockstil, omkring 1900-talets mitt
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
2 100 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
205.
Ljusstakar ett par, sengustavianska, 1800-talets början
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
2 300 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
207.
Golvlampa, Hans Bergström för Ateljé Lyktan, 1940-tal
213.
Ljusstakar ett par, 1800-talets första hälft
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
900 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
217.
Kandelabrar ett par, 1900-talets början
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
1 300 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
232.
Ljuskrona, barockstil, omkring 1900-talets mitt
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
2 700 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
238.
Kandelaber, så kallad "Tuppljusstake"
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1 100 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
250.
Taklampa, 1900-talets början
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
600 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
264.
Ljusstakar ett par, barockstil, 1800-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 200 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
294.
Ljusstakar ett par, "Liljan", Ivar Åhlenius Björk för Ystad metall
13 00 SEK
14 00 SEK
750 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
500.
Vägglampor ett par, Uno Kristiansson för Luxus, 1900-talets andra hälft
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
300 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
550.
Bordslampa, modell 2607, firma Svenskt Tenn, Stockholm
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
750 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
575.
Golvlampa, 1950/60-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
1 000 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
592.
Ljuskrona, empirestil, 1900-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
600 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
596.
Ljusstakar ett par, 1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
300 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
597.
Kandelaber, möjligen Skultuna, 1900-talets början
9 00 SEK
10 00 SEK
2 200 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
600.
Bordsfotogenlampa, 1900-talets början
20 00 SEK
21 00 SEK
800 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
611.
Ljusstake, barockstil, P.A.Carlstein, Söderköping, 1900-talets första hälft
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
250 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
614.
Ljusstakar ett par, barockstil, 18/1900-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
1 900 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
633.
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1 600 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
646.
Stumpljusstake, 17/1800-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1 200 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
657.
Ljusstakar ett par, 1800-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
650 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
666.
Ljusstakar ett par, Gusum, 1900-talets första hälft
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
800 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
671.
Bordslampa, Gustav Leek för Orrefors
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
650 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
677.
Lykta, 1900-talets första hälft
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1 000 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
725.
Golvlampa, 1950-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
250 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
745.
Ljusstake, empire, Frankrike, 1800-talets första hälft
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
450 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
754.
Taklampa, jugend, 1910/20-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1 100 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
755.
Kandelaber, Erik Höglund, Boda
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
500 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
757.
Takampel, 1800-talets andra hälft
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
500 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
760.
Skomakarlampa, 1900-talets första hälft
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
600 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
764.
Taklampa, jugend, 1910/20-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
800 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
766.
Bordslampa, barockstil, 1900-talets första hälft
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
400 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
777.
Bordslampor 3st, Carl Fagerlund för Orrefors
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
1 500 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
778.
Taklampa, gustaviansk stil, 1900-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
750 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
788.
Ljuskrona, oskariansk, 1800-talets slut
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1 200 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
796.
Taklampa, art deco stil, 1900-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1 200 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK