2019-04-28 Månadsauktion
420
1991
Samtliga utrop
21
162
427
90
158
78
243
15
420
44
186
17
101
19
Katalognummer
...
9
Katalognummer
Katalognummer
1.
Spegel, gustavianskt stockholmsarbete, 1778
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
20 500 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
26.
Spegel, sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
6 800 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
139.
Spegel, provinsarbete i rokoko, 17/1800-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
4 200 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
158.
Spegel, sannolikt sengustavianskt stockholmsarbete, 1800-talets början
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
2 200 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
230.
Färdskrin, daterat 1755
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
1 100 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
253.
Spegelram, gustaviansk stil, 1800-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
1 200 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
301.
Skänkskåp, allmoge, daterat 1853
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
20 000 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
302.
Baljfåtölj, sengustavianskt Stockholmsarbete, omkring år 1800
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
9 400 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
303.
Matbord, "AT 312", Hans J Wegner för Andreas Tuck, Danmark, 1950/60-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
7 400 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
305.
Golvhörnskåp, gustavianskt, 1800-talets första hälft
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
5 800 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
306.
Taburett, gustavianskt Stockholmsarbete, 1700-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
3 400 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
308.
Stolar 6st, senbarock, 1700-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
3 000 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
309.
Pottskåp, gustavianskt provinsarbete, 1800-talets början
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
5 400 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
310.
Väggskåp, senbarock, 1700-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1 500 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
311.
Pottskåp, gustavianskt, 1800-talets början
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
3 800 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
312.
Salskåp, rokoko, 1700-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
2 900 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
313.
Slagbord, rokoko, 17/1800-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
6 400 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
314.
Baljfåtöljer ett par, sengustaviansk stil, 1900-talets början
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
3 200 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
315.
Salskåp, barock, 1700-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
2 300 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
316.
Fåtölj, "Lamino", Yngve Ekström för Swedese
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
8 600 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
317.
Väggskåp, senbarock, omring 1700-talets mitt
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
4 800 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
318.
Soffbord, Johannes Andersen för Trensum, 1950/60-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
11 500 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
319.
Bokskåp, Karl Johan, 1800-talets första hälft
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
7 000 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
320.
Byrå med uppsats, senbarock, omkring 1700-talets mitt
16 00 SEK
17 00 SEK
2 500 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
321.
Stolar 12st, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
6 600 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
322.
Bankettsoffa, gustavianskt Stockholmsarbete av Erik Öhrmark
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
9 800 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
323.
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
3 800 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
324.
Matbord, sengustavianskt, omkring år 1800
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
3 000 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
325.
Fåtölj, Åkerblom, Gärsnäs, 1950/60-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
500 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
326.
Väggskåp, allmoge, Dalarna, daterat 1822
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1 800 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
327.
Fåtölj med fotpall, "Pernilla", Bruno Mathsson för Firma Karl Mathsson, Värnamo
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
2 900 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
328.
Trädgårdssofffa, Melins Metallgjuteri, Anderstorp, 1900-talets andra hälft
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
3 400 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
329.
Cafébord, 1900-talets andra hälft
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1 400 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
330.
Skåp, barock, 1700-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
9 400 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
331.
Skrivskåp med vitrin, gustaviansk allmoge, 1800-talets första hälft
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
4 800 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
332.
Skåp, "Oktober", Carl Malmsten, 1900-talets andra hälft
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
4 400 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
333.
Spegel, empire, 1800-talets början
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
5 000 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
334.
Karmstolar ett par, senbarockstil, 18/1900-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
3 600 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
335.
Bord, troligen Bolinders, Stockholm, 1900-talets början
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
6 000 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
336.
Skåp, gustavianskt, 1800-talets första hälft
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1 200 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
337.
Soffa, möjligen Otto Schulz, 1900-talets första hälft
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
20 500 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
338.
Fåtöljer ett par, Folke Ohlsson för Dux, 1950/60-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1 000 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
339.
Vitrinskåp, "Gamla Sverige", Åmells Möbler
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
4 800 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
340.
Skrivpulpet, rokoko, 17/1800-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1 500 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
341.
Vägghörnskåp, allmoge, Dalarna, daterat 1856
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
1 100 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
342.
Matsalsmöblemang 5 delar, 1950/60-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
1 900 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
343.
Bokhylla, "Tema", Gillis Lundgren för IKEA, 1950/60-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
2 000 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
344.
Dagbädd, empirestil, 1800-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
3 400 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
...
9