2019-04-28 Månadsauktion
427
1991
Samtliga utrop
21
162
427
90
158
78
243
15
420
44
186
17
101
19
Katalognummer
...
9
Katalognummer
Katalognummer
7.
Samekniv med slida, Jon Pålsson Fankki, daterad 1917
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
35 000 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
16.
Gästabudskniv, 1700-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
2 700 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
43.
Dalahäst, 1900-talets början
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
3 000 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
89.
Dalahäst, 1900-talets början
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
2 300 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
92.
Stort ymnighetshorn, GAB, Stockholm, 1800-talets slut
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
4 200 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
96.
Tobaksburk, troligen Skultuna, 1800-talets första hälft
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
1 800 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
113.
Gästabudskniv, 1700-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
850 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
119.
Trattgrammofon, 1900-talets början
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1 700 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
126.
Huggare, Sverige, m/1757
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1 500 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
169.
Dosa med lock, 1700-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
650 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
174.
Form i koppar, 1700-tal
177.
Samekniv, 1900-talets första hälft
19 00 SEK
20 00 SEK
650 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
204.
Snushund, 1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
1 300 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
207.
Stor dalahäst, Grannas A.Olsson
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
2 000 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
227.
Samekniv med slida, 1900-talets första hälft
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
550 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
241.
Dryckesschatull, England, daterat 1923
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
3 600 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
249.
Dubbelkniv, daterad 1924
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
600 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
265.
Handväska, Mauro Governa, Italien, ca.2006
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
4 200 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
269.
Handväska, Mauro Governa, Italien
16 00 SEK
17 00 SEK
1 500 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
285.
Portlås, 16/1700-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
2 800 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
297.
Käpp, daterad 1786
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
1 600 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
531.
Vattentunna, omkring år 1900
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
550 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
534.
Vattentunna, 18/1900-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
800 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
547.
Spett för tillverkning av spettekaka, 1800-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
450 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
548.
Vattenkanna, 1800-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
600 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
556.
Skrin i koppar, 1800-tal
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
700 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
562.
Modellfartyg, "Victory"
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1 800 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
565.
Tobaksdosa, Nederländerna, 1700-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
700 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
567.
Matkantin, 1800-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
300 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
572.
Tobaksdosa, Skultuna bruk, 1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
800 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
576.
Vällingklocka, 1800-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
450 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
588.
Kokkärl med lock, 1800-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
250 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
597.
Kanon, 17/1800-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
350 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
617.
Tumlare 2st, 17/1800-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
700 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
620.
Liten kaffekanna, 1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
350 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
637.
Aladåbform i koppar, 1800-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
300 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
642.
Pipkanna, 1800-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
300 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
645.
Bordsram, 1900-talets början
24 00 SEK
25 00 SEK
1 400 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
648.
Apoteksmortel, 1800-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
700 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
654.
Apoteksmortel, 1800-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
950 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
669.
Kaffekanna i koppar, 17/1800-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
200 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
671.
Vattentunna, 1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
850 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
675.
Kniv med slida, troligen Norge
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
900 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
679.
Båtratt, 1900-talets första hälft
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
900 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
685.
Vattenkanna, 1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
750 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
686.
Tobaksdosa, Tyskland/Holland, 1700-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 100 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
692.
Supkoppar 10st, Pierre Forsell för Skultuna
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1 600 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
700.
Skrin, barock, 1700-talets första hälft
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1 200 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
...
9