2019-04-28 Månadsauktion
162
1991
Samtliga utrop
21
162
427
90
158
78
243
15
420
44
186
17
101
19
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
5.
Bordslampor ett par, Josef Frank för firma Svenskt Tenn
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
6 200 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
13.
Kandelaber, "Vänskapsknuten", Josef Frank för firma Svenskt Tenn
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
1 300 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
34.
Industrilampa, "Pendel", Triplex
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
6 400 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
70.
Taklampa, "Bumlingen", Anders Pehrsson för Ateljé Lyktan
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
2 100 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
117.
Ljusstake, barock, 1700-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1 300 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
124.
Vägglampetter ett par, 1800-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
5 200 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
128.
Takampel, gustaviansk stil, 1800-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
5 200 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
135.
Ljusstakar ett par, gustaviansk stil, Gusums bruk, no.22
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
800 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
161.
Ljuskrona, empirestil, 1900-talets andra hälft
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
750 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
184.
Bordslampa, Böhlmarks, 1930/40-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
400 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
202.
Nattljusstakar ett par, bär datering 1725
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1 700 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
208.
Ljusstakar 3st, "Tulpan", Pierre Forsell för Skultuna
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
800 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
209.
Golvfotogenlampa, empirestil, 1900-talets början
17 00 SEK
18 00 SEK
1 100 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
220.
Bordsfotogenlampa, 1900-talets början
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
650 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
222.
Ljusarm till lampett, 1700-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
2 300 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
248.
Takkrona, barockstil, 1900-talets första hälft
17 00 SEK
18 00 SEK
950 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
258.
Vägglampetter ett par, barock, 1700-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
6 400 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
267.
Ljuskrona, barockstil, 1900-talets första hälft
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
600 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
271.
Golvlampa, Josef Frank för firma Svenskt Tenn
13 00 SEK
14 00 SEK
600 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
283.
Ljusstakar ett par, renässansstil, 1800-talets slut
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
2 400 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
289.
Ljusplåt, 1800-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
1 300 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
291.
Ljuskrona, empirestil, 1900-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
900 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
501.
Kandelaber för tre ljus, Käck & Hedbys
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
1 600 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
516.
Väggljusstakar ett par, "Pendel", Pierre Forsell för Skultuna
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
850 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
520.
Bordslampa, empirestil, 1900-talets första hälft
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
350 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
525.
Ljusstakar ett par, 1900-talets början
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
300 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
580.
Kandelaber, Käck & Hedbys, Leksand
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
1 200 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
600.
Golvlampa, Hans Agne Jakobsson, Markaryd, 1900-talets andra hälft
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
450 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
601.
Vägglampa, "Lillpendeln", Triplex, omkring 1900-talets mitt
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
3 000 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
616.
Ljusplåt, 1700-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
350 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
619.
Kandelabrar ett par, jugend, 1900-talets början
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
700 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
626.
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
550 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
643.
Kandelabrar ett par, 1910/20-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
600 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
682.
Ljusstakar ett par, gustaviansk stil, GAB, 1900-talets början
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
650 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
693.
Ljusstakar ett par, Skultuna, 1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
300 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
697.
Ljusampel, empirestil, tidigt 1900-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
550 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
741.
Ljuskrona, Hagamodell, 1900-talets första hälft
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
300 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
745.
Takkrona, empirestil, 1900-talets andra hälft
6 00 SEK
7 00 SEK
750 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
748.
Bordslampa, art deco, 1930-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
700 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
758.
Ljusplåtar ett par, 1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
350 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
781.
Golvlampa, ASEA, 1900-talets andra hälft
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
200 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
788.
Golvlampa, omkring 1900-talets mitt
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
550 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
792.
Skomakarlampa, 1900-talets första hälft
17 00 SEK
18 00 SEK
450 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
800.
Lykta, 1900-talets början
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
400 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
802.
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1 900 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
804.
Ljuskrona, empirestil, omkring 1900-talets mitt
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
500 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
830.
Fasadlampa, 1900-talets första hälft
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
2 400 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
850.
Bordsfotogenlampor 2st, Karlskrona Lampfabrik
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
1 000 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK