2019-08-18 Månadsauktion
44
1926
Samtliga utrop
44
153
22
465
112
143
60
202
37
341
12
216
105
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
2.
Dalmålning, Kers Erik Jönsson, Lima, Leksand, 1800-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
30 000 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
6.
Svepask med lock, allmoge, troligen Norge, daterad 1844/52
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
1 400 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
86.
Dalahäst, 1900-talets början
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
1 200 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
90.
Dalahäst, 1900-talets början
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
6 600 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
97.
Dalahäst, 1900-talets första hälft
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1 300 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
99.
Dalagris, Nisser, Vattnäs, 1900-talets första hälft
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
30 000 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
101.
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1 000 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
120.
26 00 SEK
27 00 SEK
23 500 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
152.
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
3 400 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
194.
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
11 500 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
213.
Dalatupp, Nisser, Vattnäs, 1900-talets första hälft
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
2 300 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
218.
Dalahäst, tillskriven Tysk Anders Gunnarsson "Gambel Damben"
294.
Knotskål, allmoge, daterad 1811
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
2 200 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
432.
Kista, allmoge, Dalarna, daterat 1828
14 00 SEK
15 00 SEK
650 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
549.
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
650 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
586.
Knotskålar 2st, allmoge, 1800-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1 100 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
647.
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
650 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
686.
Svepask, allmoge, daterad 1861
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
650 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
745.
Dalagris/sparbössa, 1900-talets första hälft
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
350 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
963.
Skrin, allmoge, daterat 1837
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
550 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1145.
Stånka, allmoge, 1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
750 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1160.
Krattor 3st, allmoge, 1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
350 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
1257.
Färdskrin, allmoge, 1800-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
400 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1328.
Parti 2 delar, allmogestil, 19/2000-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
250 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1330.
Klädhängare, allmoge, 1800-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
500 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1414.
Trämått 2st, 18/1900-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
400 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1448.
Allmoge 3 delar, bl.a. daterad 1863, 1895
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
600 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1477.
Skäktkniv, allmoge, södra Sverige, daterad 1859
1490.
Allmoge 10 delar, mestadels 1900-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
800 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1491.
Dalahäst, 1800-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1 400 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1515.
Tallriksställ, allmoge, 1800-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
300 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1697.
Barnstol, 18/1900-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
100 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
1769.
Allmoge 7 delar, mestadels 1800-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
100 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1853.
Lövkorg, 1900-talets första hälft
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
600 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1861.
Allmoge 6 delar
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
600 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1912.
Skrin, 1800-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
450 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
1918.
Skidor ett par, 18/1900-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
950 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
1922.
Laggade tunnor 2st, allmoge, 1800-tal
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
600 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1942.
Allmoge 4 delar, 1800-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
400 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1999.
Parti allmogeföremål
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
600 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
2008.
Parti allmogeföremål
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
650 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
2044.
Parti 7 delar
21 00 SEK
22 00 SEK
600 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
2097.
Dörr, allmoge, 1700-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
300 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
2118.
Allmoge 2 delar, 1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
150 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK