Göteborgs Auktionskammare
Mina sidor
Uppgifter
(Namn, adress, tele...)
(Bud, köpt, sålt...)
Fakturor
Skapa konto
Stadsauktion 8 Maj 19:00
Samtliga utrop
44
Konst
278
Samtliga utrop
276
Samtliga utrop
63
Möbler
32
18
33
Keramik och Porslin
14
Mattor och Textilier
44
Konst
Ur och Klockor
15
Guld, Silver samt metaller
Smycken
33
Övrigt
Musikinstrument
10
Hobby och fritid
Hemelektronik
Jul
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
15.
Litografi, Axel Olson
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
1 500 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
19.
Blandteknik, Okänd konstnär, Japan
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
450 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
26.
Litografi, Nils Wedel "Flicka med hatt"
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
125 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
31.
Litografi, Erik Olson
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1 100 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
37.
Olja på duk, Gerhard Larsson
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
150 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
42.
Väggtavla, Thomas Palmqvist
16 00 SEK
17 00 SEK
850 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
43.
Akvarell, Tor Bjurström
54.
Litografi, Esaias Thoren
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
750 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
59.
Litografi, Erik Olson
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
650 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
66.
Olja på pannå, Brita Hanson
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
250 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
73.
Litografi, Sven Jonson
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
200 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
76.
Olja på pannå, okänd konstnär
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
100 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
77.
Olja på duk, Tage Gavik
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
125 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
82.
Akvarell, Folke Johansson
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
100 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
86.
Olja på papp, Viktor Lindblad
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
550 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
91.
Olja på trä, okänd konstnär
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
200 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
102.
Glasmålning, 1800-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
300 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
104.
Litografi, Niels Wedel
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
600 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
108.
Litografi, Sven Johnson
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
550 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
112.
Litografi, Axel Olson
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
400 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
117.
Olja på duk, Filip Wahlström
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
75 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
118.
Akvarell, David Larsson
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
1 300 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
123.
Litografi, okänd konstnär
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
300 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
128.
Olja på duk, Börje Martinsson
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
400 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
131.
Litografi, Waldemar Lorentzon
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
1 100 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
136.
Litografi, Stellan Mörner
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
850 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
138.
Olja på duk, Anshelm Runo Nilsson
144.
Olja på duk, Nils Sewerin
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
100 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
147.
Olja på duk, Maja Norrgren
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
200 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
152.
Olja på duk, Christian Karup
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
50 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
157.
Olja på duk, okänd konstnär
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
125 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
163.
Olja på pannå, Frans Larson
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1 200 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
169.
Tryck, porträtt
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
100 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
173.
Akvarell, David Larsson
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1 300 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
178.
Olja på duk, okänd konstnär
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
1 000 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
195.
Olja på duk, Kaja Bentzel
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
75 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
203.
Litografi, Franco Costa
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
500 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
212.
Litografi, Bertil Dahlstrand, med dedikation
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
200 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
222.
Olja på papp, Frans Larsson
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1 700 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
228.
Olja på duk, Olof Tangen
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
2 600 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
238.
Akvarell, Arne Lidqvist
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
100 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
243.
Olja på trä, Alex Maclean
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
50 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
265.
Litografi/Artistprov, Bengt Olson
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
100 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
274.
Litografi, Hjördis Lindblad