Göteborgs Auktionskammare
Mina sidor
Uppgifter
(Namn, adress, tele...)
(Bud, köpt, sålt...)
Fakturor
Skapa konto
Stadsauktion 8 Oktober, 19.00
Samtliga utrop
36
Konst
339
Samtliga utrop
336
Samtliga utrop
84
Möbler
48
27
50
Keramik och Porslin
11
Mattor och Textilier
36
Konst
16
Ur och Klockor
Guld, Silver samt metaller
Smycken
40
Övrigt
Hobby och fritid
Hemelektronik
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
19.
Olja på duk, okänd konstnär
20.
Olja på duk, Lisa Johansson
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
550 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
25.
Litografi, Bengt Lindström
2 00 SEK
3 00 SEK
550 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26.
Serigrafi, Jan Falkman, ur serien "Strandfynd"
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
100 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
28.
Tryck "Ack Carmencita", signerad av Evert Taube
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
250 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
30.
Litografier, Bo Arderup
15 00 SEK
16 00 SEK
250 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
38.
Olja på duk, "Kanangoora", okänd konstnär,
45.
Olja på duk, Kurt Heinonen, "Skagen"
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
300 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
58.
Olja på duk, okänd konstnär
13 00 SEK
14 00 SEK
850 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
59.
Olja på pannå, Carl Erik Hammaren
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1 600 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
75.
Olja på pannå, Fritz Lindström
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
300 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
76.
Olja på pannå, Tage Gavik
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
250 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
81.
Akvarell, Hugo Öfverström
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
1 100 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
90.
Olja på duk, Nicolai Coster
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
250 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
117.
Olja på duk, Axel Lind
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
2 200 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
124.
Olja på duk, Henning Hougaard
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
250 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
125.
Olja på duk, Nils Björkqvist
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
2 600 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
131.
Olja på duk, Gunnar Valentin
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
300 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
132.
Olja på trä, okänd konstnär
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
450 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
133.
Äldre tryck, Napoleon till häst
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
125 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
146.
Olja på duk, Veikko Aaltona
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
150 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
148.
Blandteknik, Robert Högfeldt
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
150 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
151.
Olja på duk, Axel Lind
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
3 200 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
190.
Litografier, Peter Engberg
12 00 SEK
13 00 SEK
1 100 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
219.
Olja på duk, Tage Gavik
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
100 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
220.
Litografi, Jörgen Fogelquist
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
175 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
221.
Olja på duk, Ulf Hårdner
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
1 900 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
225.
Litografi, Mona Johansson
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
250 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
242.
Figurin "Oxe"
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
550 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
257.
Akvarell, Gino Salviati
17 00 SEK
18 00 SEK
250 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
259.
Åke Winnberg
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
100 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
317.
Olja på duk, Finn Asp
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
350 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
321.
Olja på duk, Gerhard Abrahamsson och Josef Thunberg
322.
Akvareller, C.Göransson och R. Scott
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
100 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
323.
Teckningar, bland annat Rudolf Flink
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
100 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
324.
Etsningar, Bertil Berg och Malin Berg
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
175 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK