Fanerad i olika träslag, skrivklaff med inläggningar av kompassros. Med tre lådor och skrivklaff med inredning. Beslag i brons.
Lås saknas. Skrivklaff invändigt med bortfall. Fanerskador, dekorbortfall. Lösa lister medföljer. Slitage.
Höjd 105, bredd 96, djup 50.