2018-05-20 Månadsauktion
268
1600
Samtliga utrop
47
157
17
257
Fiskeredskap
95
137
36
31
Kläder, väskor & Accessoarer
226
54
47
268
13
138
64
Katalognummer
...
Katalognummer
Katalognummer
11.
Snedklaffssekretär, senbarock, 1700-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1 100 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
25.
Klädskåp, empirestil, 18/1900-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
8 800 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
30.
Snedklaffssekretär, 1700-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
5 800 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
51.
Långbord, allmoge, 1800-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 500 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
58.
Stolar 6st, "Sjuan", Arne Jacobsen för Fritz Hansen, 1968
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
8 000 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
87.
Soffbord, Fredrik Schriever-Abeln, Condor, 1960/70-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
2 700 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
98.
Sybord, Hans J. Wegner för Andreas Tuck, Odense, Danmark
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
1 900 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
110.
Fåtöljer ett par, "Farmor", Carl Malmsten
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
3 600 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
111.
Soffa, "Samsas", Carl Malmsten för OH Sjögren
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1 200 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
144.
Bord, allmoge barock, 1700-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
6 200 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
150.
Hörnskåp, 16/1700-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
7 200 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
151.
Fåtöljer ett par, "Samsas", Carl Malmsten för OH Sjögren
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
3 600 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
156.
Fåtöljer ett par, "Kastrup", Hans Wegner
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
2 500 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
178.
Fåtölj, "Primo", Yngve Ekström för Swedese
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
3 400 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
181.
Stol, "Mademoiselle", Ilmari Tapiovaara för Edsbyverken, 1961
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1 500 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
183.
Sideboard, 1950/60-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
1 100 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
184.
Fåtölj, Peter Hvidt & Orla Mølgaard för Fritz Hansen, Danmark, 1978
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
650 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
185.
Stolar 4st, Bertil Fridhagen för Bodafors, 1958
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
550 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
186.
Serveringsbord, Hans Böling för Torben Ørskov & Co, 1900-talets andra hälft
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
2 600 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
194.
Spegel, rokokostil, 1800-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
1 100 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
195.
Dragkista, allmoge, Hälsingland, 1800-talets första hälft
25 00 SEK
26 00 SEK
1 300 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
197.
Vägghörnskåp, allmoge, Dalarna, daterat 1793
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
800 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
200.
Matsalsmöblemang 9 delar, rokokostil, 1900-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
5 200 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
201.
Salskåp, rokokostil, 1900-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
400 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
202.
Sideboard, rokokostil, 1900-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
1 300 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
213.
Fåtölj, 1950/60-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
400 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
214.
Väggskåp, 1700-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
600 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
215.
Fåtölj, "Samsas", Carl Malmsten
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
2 300 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
222.
Skänk, gustaviansk stil, 1900-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
750 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
223.
Bord med barskåp, art deco, 1920/30-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
500 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
224.
Skåp, 1700-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
450 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
228.
Soffa, Hans J Wegner, Danmark, 1960-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
2 600 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
235.
Hörnskänk, gustaviansk allmoge, 1800-talets första hälft
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
1 100 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
241.
Barskåp, 1930/40-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
2 900 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
248.
Matsalsmöblemang 7 delar, gustaviansk stil, Slutarp, 1900-talets andra hälft
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
3 400 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
261.
Skåp, barock, 1700-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
3 400 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
287.
Fästmanssoffa, 1800-talets senare del
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
2 100 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
288.
Stolar 4st, gustaviansk stil, 1900-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
300 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
289.
Byrå, 1950/60-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
550 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
290.
Snurrstol, James Eames, 1900-talets andra hälft
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
750 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
304.
Byrå, art deco, 1920/30-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
750 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
309.
Serveringsvagn, Johannes Andersen för Silkeborg, Danmark, 1950/60-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
2 000 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
310.
Soffbord, Knud Andersen för J.C.A Jensen, Danmark, 1950-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
850 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
311.
Karmstolar ett par, Ystad Stolen, 1900-talets första hälft
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
750 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
312.
Skrivbord, England, 1900-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
1 300 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
316.
Soffa, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
8 400 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
317.
Stolar 3st samt karmstolar 3st, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
2 100 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
319.
Skrivskåp, rokokostil, Åmells, 1900-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
750 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
...