Mahogny, detaljer i förgylld brons. Dubbla dörrar med fasettslipat glas, invändigt med fem hyllplan. Nedtill med två lådor.
Nyckel finns.
Listskador, några lister lösa. Ytslitage. Invändig röklukt.
Höjd 232, bredd 121, djup 42.