2021-08-22 Månadsauktion
39
Antikviteter
2004
Samtliga utrop
39
Antikviteter
44
173
9
416
105
175
82
14
Kläder, väskor & Accessoarer
221
33
345
35
180
13
100
16
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
2.
Stop i koppar, 16/1700-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
6 400 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
12.
Kandelabrar ett par, Louis XVI stil, 1800-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
3 600 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
21.
Kerub, 17/1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
11 500 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
26.
Ljusstakar ett par, empire, Frankrike, 1800-talets början
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
9 600 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
42.
Byst av Henry IV, 1800-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
2 400 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
58.
Väggappliquer ett par, Louis XVI stil, 1800-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1 600 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
67.
Dryckeskanna, allmoge, Norge, 1800-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1 100 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
75.
Skulptur, 1800-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
550 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
80.
Bergsmansyxa, 17/1800-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
5 000 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
84.
Betjäntlykta, 17/1800-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
1 800 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
152.
Ljusstakar ett par, sengustavianska, 1800-talets början
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
2 400 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
179.
Vaxstapelställ, 17/1800-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
550 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
183.
Ljusstakar ett par, sengustavianska, omkring år 1800
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
850 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
229.
Skulptur, 1800-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1 700 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
499.
Ljusstake, barock, 1700-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
300 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
511.
Ljusstakar 2st, snarlika, 17/1800-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
450 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
527.
Skulptur i brons, 1700-tal eller äldre
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1 300 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
542.
Ljusstakar ett par, Karl Johan, 1800-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
1 500 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
563.
Kaffekanna, 17/1800-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
300 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
656.
Resegaffel, barock, 1700-atl
17 00 SEK
18 00 SEK
1 500 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
668.
Skrin, troligen England, 17/1800-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1 100 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
869.
Kaffekanna, 1800-talets första hälft
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
150 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
896.
Kollektbössa, 1800-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
600 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
900.
Kaffekanna, 18/1900-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
300 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
927.
Aladåbform, 1800-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
500 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
928.
Dryckeskanna, troligen Norge, 1800-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
400 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
986.
Snushund, 18/1900-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
950 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
994.
Kaffekannor 4st, 1800-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
550 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1101.
Konsol, 1700-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
2 700 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1123.
Kaffekannor 4st, 1800-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
700 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1127.
Kaffekannor 4st, 1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
750 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1207.
Mortel med stöt, 1700-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
100 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
1314.
Bestick 10 delar, 1800-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
200 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1382.
Gryta, 1700-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
400 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1450.
Ljusplåtar ett par, 1800-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
3 400 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1678.
Spegelglas 5 delar, 1700-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
1 200 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1799.
Koppar 4 delar, bl.a. 17/1800-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
700 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1857.
Nycklar 5st, flertalet 1700-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
450 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1910.
Parti spännen, m.m. 17/1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
100 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK