2021-09-12 Månadsauktion
103
Antikviteter
1920
Samtliga utrop
103
Antikviteter
53
155
362
78
121
73
32
Kläder, väskor & Accessoarer
143
34
338
117
212
81
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
3.
Nattvardskalk, barock, 16/1700-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
16 000 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
4.
Ikon, Ryssland, 1800-talets första hälft
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
10 500 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
6.
Ljusstakar ett par, empire, Frankrike, Claude Galles art, 1800-talets första hälft
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
6 800 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
7.
Speglar ett par, barock, Italien, 16/1700-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
4 400 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
10.
Plåtmynt, 1 daler silfmynt, Adolf Fredrik, 1759
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
2 800 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
13.
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
5 400 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
16.
Sakral skulptur, 1700-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
6 200 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
19.
Ikon, 1800-tal
28 00 SEK
29 00 SEK
1 100 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
20.
Ljusstake, senbarock, 1700-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
7 000 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
30.
Sakral skulptur, troligen Spanien, 1700-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
6 400 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
33.
Ikon, Ryssland, 1800-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
2 200 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
35.
Altartavla, daterad 1666
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
6 600 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
41.
Altarskulptur, 1700-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
2 700 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
43.
Ljusstake, barock, Nürnberg, 1600-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
11 500 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
47.
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
3 800 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
56.
Kärl med lock, 1800-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
4 200 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
62.
Altarljusstakar ett par, 1700-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
2 900 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
64.
Sakrala målningar 4st, 1700-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
4 000 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
66.
Sakral skulptur, 1700-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
2 900 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
67.
Nålhus, daterad 1828
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
2 200 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
69.
Målningar på träskiva ett par, 1700-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
64 000 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
70.
Ljusstakar ett par, empire, Ryssland, 1800-talets första hälft
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
5 400 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
83.
Skulpterad kerub, 17/1800-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
7 400 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
85.
Skulptur, 1700-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
2 400 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
89.
Bordskrucifix, 1800-talets slut
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
1 300 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
90.
19 00 SEK
20 00 SEK
2 200 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
92.
Ikon, Ryssland, 1700-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
1 600 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
110.
Brasställ, Louis XV stil, 1800-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
1 100 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
111.
Altarljusstake, 1700-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
2 300 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
113.
Krucifix, 17/1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
1 400 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
117.
Ikon, Ryssland, 1900-talets början
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
900 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
140.
Ljusstakar ett par, sengustavianska, tidigt 1800-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1 700 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
142.
Ljusstake, barock, 1700-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
2 000 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
144.
Skulptur, 1700-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
1 800 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
146.
Dryckeshorn, 1700-tal
159.
Fat i mässing, barock, 16/1700-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
2 000 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
166.
Lodstrykjärn i brons, 1600-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
850 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
168.
10 00 SEK
11 00 SEK
1 900 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
171.
Ikon, Ryssland, 1800-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
2 300 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
187.
Skulptur, 1700-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
2 900 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
188.
Skulptur, 17/1800-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
2 000 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
196.
Brödnagg med brödkrusare och håltagare, 1700-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
2 100 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
206.
Ljussax, 16/1700-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
1 300 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
211.
Krucifix, 17/1800-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
500 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
212.
Rökelseampel, barockstil, 1800-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
650 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
215.
Skulptur, 1700-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
900 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
227.
Borrsväng i smide, 15/1600-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
3 600 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
229.
Skulptur, 1700-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 700 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK