2014-06-15 Stadsauktion
54
961
Samtliga utrop
21
36
17
407
Fiskeredskap
27
20
27
85
54
165
Partier
39
42
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
54.
Bestickuppsättningsdelar ca.54st, "Thebe", Gense
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 400 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
60.
Manschettknappsburk i nysilver, Widerholm & Dahlberg, Eskilstuna
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
200 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
87.
Ljusstakar 3st, Ystad Metall, "Liljan"
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
475 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
100.
Kandelaber i smide, 1900-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1 100 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
105.
Stor kaffekanna i koppar, 1800-tal
171.
Personvåg/paketvåg, Alexandra, 1900-talets första hälft
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
350 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
172.
Kaffekvarn i gjutjärn, 18/1900-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
400 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
173.
Separator, Alfa Laval, 18/1900-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
100 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
176.
Kakburk med lock, Örebro Kex, 1900-talets första hälft
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
400 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
180.
Takampel, 1800-talets slut
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
325 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
183.
Gryta med lock, Timo Sarpaneva för Rosenlew
4 00 SEK
5 00 SEK
600 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
234.
Kaffekvarn, 18/1900-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
800 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
246.
Brasskärm, 18/1900-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
425 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
267.
Figurin i bronspatinerad metall
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
250 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
274.
Kaffeburk i plåt, Anders Mattssons Kafferosteri, Falun, 1900-talets första hälft
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
425 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
290.
Paraplyställ, omkring år 1900
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
900 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
298.
Väggfotogenlampa, 1800-talets slut
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
150 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
341.
Piedestal, 1900-talets första hälft
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
125 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
408.
Låda med plant lock, 1900-talets första hälft
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
500 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
481.
Kamin i gjutjärn, Husqvarna no.26, 1900-talets början
11 00 SEK
12 00 SEK
1 200 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
503.
Paraplyställ, 18/1900-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
1 300 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
537.
Stumpljusstake, 18/1900-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
550 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
589.
Plåtburkar 5st, 1900-talets första hälft
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
425 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
599.
Kaffekanna i koppar, 1800-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
100 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
607.
Ytterfoder i mässing, 1900-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
125 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
636.
Hink i koppar, 1800-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
300 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
648.
Mässing 3 delar, Nils-Johan
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
100 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
669.
Kittel i gjutjärn, 18/1900-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
175 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
675.
Smide 7 delar
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
850 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
691.
Ångstrykjärn, 18/1900-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
225 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
700.
Oljedunk, Esso, omkring 1900-talets mitt
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
200 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
766.
Skulptur i bronspatinerad metall
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
175 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
771.
Fotogenkamin, Valor
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
550 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
781.
Nysilver 5 delar, mestadels 18/1900-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
250 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
782.
Ljusstakar 7 par
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
400 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
784.
Metaller 7 delar
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
475 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
798.
Vattenkannor i zink 2st, 1900-talets första hälft
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
475 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
862.
Metall 4 delar
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
475 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
873.
Kärl i koppar, 1900-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
175 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
875.
Kandelabrar 3st i smide, 1900-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
100 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
880.
Metall 4 delar, 18/1900-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
250 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
881.
Kittel i koppar, 1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
350 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
908.
Parti smidesdetaljer, mestadels 1700-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
600 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
909.
Koppaföremål 6st
12 00 SEK
13 00 SEK
325 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
911.
Vinställ 6st
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
100 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
926.
Gavlar till parkbänk ett par
1 00 SEK
2 00 SEK
375 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
982.
Parti smidesföremål, 17/1800-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
300 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
989.
Rostfritt 3 delar
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
375 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK