2015-09-13 Månadsauktion
97
1603
Samtliga utrop
97
86
25
310
83
94
52
197
25
139
277
Partier
136
11
50
9
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
6.
Dalmålning, allmogebröllop daterad Djura den 5 maj 1842
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
10 500 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
7.
Dalmålning, allmoge, daterad 1807
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
31 000 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
8.
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
14 000 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
53.
Trätallrikar 5st, allmoge, 1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1 200 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
55.
Sovelfat, allmoge, 1800-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
1 500 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
60.
Glasflaska i etui, daterat 1823
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
2 100 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
62.
Låda med skjutlock, allmoge, daterad 1769
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1 400 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
83.
Väggskåp, allmoge, 1800-talets första hälft
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
3 900 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
87.
Rättvikshäst, 1900-talets första hälft
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
21 500 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
94.
Knotskål, allmoge, 17/1800-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
3 200 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
102.
Dalahäst, 1900-talets första hälft
6 00 SEK
7 00 SEK
700 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
111.
Spelhorn, allmoge, 17/1800-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
950 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
119.
Spelhorn, allmoge, daterat 1720
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1 500 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
121.
Paneler 5st, allmoge, Hälsingland, 1800-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
3 400 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
122.
Dalmålning, av Hjelt Per Persson, Leksand, daterad 1851
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
7 800 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
144.
Pall, allmoge, daterad 1852
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
1 000 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
148.
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
550 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
161.
Spelhorn, allmoge, daterad 1818
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1 200 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
185.
Svepask, allmoge, daterad 1856
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
650 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
188.
Spelhorn, allmoge, daterat -97, 1807 samt 1814
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1 100 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
189.
Dräktväska, allmoge, 1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
2 100 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
199.
Laggat kärl, allmoge, daterad 1837
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
300 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
200.
Selbåge, allmoge, 17/1800-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
850 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
208.
Rotkorg, allmoge, 1800-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1 600 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
215.
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
500 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
218.
Sovelfat, allmoge, 1800-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
800 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
224.
Knotskålar 2st, allmoge, 17/1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
700 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
230.
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
500 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
232.
Rockhuvud, allmoge, 1800-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
700 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
233.
Rockhuvud, allmoge, 1800-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
450 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
247.
Låda med skjutlock, allmoge, daterad 1837
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
550 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
248.
Skrivpulpet, allmoge, daterad 1829
6 00 SEK
7 00 SEK
800 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
279.
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
700 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
281.
Knotskål, allmoge, daterad 1844
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
450 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
300.
Lokor ett par, allmoge, 17/1800-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
350 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
301.
2 00 SEK
3 00 SEK
350 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
315.
Sovelfat, allmoge, 1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
950 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
360.
Pennskrin, allmoge, daterad 1859
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
300 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
361.
Låda med skjutlock, allmoge, 1800-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
250 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
362.
Låda med skjutlock, allmoge, daterad 1869
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
750 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
368.
Pall, allmoge, 17/1800-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
700 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
396.
Psalmbokhylla, allmoge, 1800-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
400 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
402.
Väggskåp, allmoge, Dalarna, 17/1800-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
5 200 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
410.
Stol, allmoge, daterad 1805
4 00 SEK
5 00 SEK
3 600 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
425.
Skänkunderdel, allmoge, Lima, 1800-talets första hälft
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1 200 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
497.
Vagga, allmoge, 1800-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
250 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
589.
Korg, Hälsingland, allmoge, 1800-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
400 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
596.
Stånka, allmoge, 1800-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
400 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK