2015-12-06 Månadsauktion
269
2162
Samtliga utrop
89
147
25
419
151
113
68
138
17
250
269
12
298
19
123
15
Katalognummer
...
Katalognummer
Katalognummer
19.
Golvpegel, Empire, 1800-talets början
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
4 000 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
47.
Vägglampett, Empire, 1800-talets första hälft
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
3 600 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
50.
Spegel, Gustaviansk, 1700-talets slut
15 00 SEK
16 00 SEK
14 000 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
70.
Spegel, Rokoko, 1700-talets andra hälft
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
23 000 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
113.
Spegellampetter ett par, Barock-stil, 17/1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
4 200 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
126.
Spegel, Empire, 1800-talets första hälft
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1 900 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
172.
Blombord, omkring 1900-talets mitt
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
500 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
185.
Spegel, Gustaviansk allmoge, 1800-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1 500 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
203.
Spegel, sengustaviansk, omkring år 1800
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
2 500 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
325.
Herrbetjänt, Italien
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
500 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
337.
Spegellampett, 1800-talets andra hälft
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
700 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
400.
Karmstolar ett par, sengustavianska, omkring år 1800
12 00 SEK
13 00 SEK
7 000 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
401.
Sybord, allmoge, 1800-tal
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
6 400 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
402.
Vägghörnskåp, allmoge, 1700-tal
403.
Väggskåp, allmoge, daterat 1792
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
2 900 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
404.
Bord, Funkis, 1940-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
1 000 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
405.
Arkitektbord, Empire, troligen Tyskland, 1800-talets början
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
11 500 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
406.
Lampbord, Louis XVI-stil, omkring år 1900
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
2 500 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
408.
Långbord, allmoge, 1800-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
12 500 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
409.
Skänk, allmoge, 1800-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
2 800 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
411.
Bankettsoffa, Gustaviansk, 1700-talets slut
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
16 000 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
412.
Vitrinskåp, England, 1900-talets början
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
3 200 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
413.
Väggskåp, daterat 1981
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
750 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
414.
Vägghyllor ett par, 1950/60-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
450 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
415.
Bord, Alberts, Tibro, 1950/60-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
800 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
416.
Skänk, allmoge, daterad 1832
13 00 SEK
14 00 SEK
2 200 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
419.
Fåtölj, "Pulkka", Ilmari Lappalainen för Asko
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1 600 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
420.
Nattduksbord ett par, jugend, 1900-talets början
14 00 SEK
15 00 SEK
2 600 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
421.
Karmstol, Gustavianskt Lindome-arbete, omkring år 1800
422.
Salskåp, Barock, 1700-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
9 400 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
426.
Snedklaff, Gustaviansk, 1800-talets början
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
550 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
427.
Fåtölj, "Farmor", Carl Malmsten för O.H.Sjögren
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
3 500 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
428.
Bord med låda, allmoge, 1800-talets första hälft
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
1 000 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
429.
Byrå, Barock, troligen Tyskland, 1700-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
7 400 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
430.
Soffa, "Florida", Wigells, 1950/60-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
2 600 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
431.
Klädskåp, jugend, 1900-talets början
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1 900 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
432.
Väggskåp, allmoge, 17/1800-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
750 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
433.
Sminkmöbel, Möbelbolaget Tranås, omkring 1900-talets mitt
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
250 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
434.
Bord, allmoge, 1800-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
1 200 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
435.
Bockbord, allmoge, 1800-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
3 600 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
436.
Bockbord, allmoge, 1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
3 200 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
437.
Bockbord, allmoge, 1800-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1 500 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
438.
Bockbord, allmoge, 1800-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
250 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
439.
Bockbord, allmoge, 1800-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
2 100 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
440.
Bockbord, allmoge, 1800-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
3 000 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
441.
Bockbord, allmoge, 1800-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
2 600 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
442.
Byrå, Gustavianskt provinsarbete, 1800-talets första del
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
5 200 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
443.
Stenbord, Barock, 1700-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
18 500 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
...