2016-08-21 Månadsauktion
110
1786
Samtliga utrop
31
110
9
286
171
102
59
210
12
126
255
12
Partier
285
15
98
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
22.
Ljuskrona för fem ljus, Gustaviansk-stil, 1900-talets första hälft
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
2 600 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
48.
Kandelaber, "Vänskapsknuten", Josef Frank för Svenskt Tenn
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
1 600 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
49.
Ljuskrona, Oscariansk, 1800-talets senare del
6 00 SEK
7 00 SEK
2 400 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
60.
Kandelabrar ett par, troligen Frankrike, omkring år 1900
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
2 200 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
65.
Ljuskrona för fyra ljus, Gustaviansk-stil, 1900-talets början
18 00 SEK
19 00 SEK
900 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
68.
Ljuskrona med fem ljusarmar, Gustaviansk-stil, 1900-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
2 200 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
92.
Bordslampa, Axel Gute för Herman Bergman, 1920-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
1 500 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
98.
Golvfotogenlampa, omkring år 1900
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
1 100 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
109.
Bordslampor ett par, Carl Fagerlund för Orrefors
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
750 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
117.
Ljuskrona för fem ljus, Empire-stil, 1900-talets andra hälft
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1 500 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
123.
Ljuskrona, Barock-stil, omkring 1900-talets mitt
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
3 200 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
135.
Takkrona, Barock-stil, omkring 1900-talets mitt
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
2 100 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
149.
Takkrona med sex ljuspunkter, Barock-stil, 1900-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
2 000 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
153.
Taklampa, 1900-talets första hälft
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
850 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
183.
Bordslampa, 1930/40-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 100 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
191.
Taklampa, Art Deco, 1930-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
2 100 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
197.
Ljuskrona, senempire, omkring 1800-talets mitt
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
1 300 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
200.
Kandelaber för tre ljus, Käck & Heby, Leksand
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1 300 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
204.
Ljuskrona för sju ljus, Oscariansk, 1800-talets slut
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
2 600 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
218.
Bordsfotogenlampa, Empire-stil, 1900-talets början
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
550 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
279.
Vägglampor ett par, 1950/60-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
500 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
308.
Taklampa, Bergboms, 1900-talets andra hälft
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
1 200 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
309.
Lykta i järn, 18/1900-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
400 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
329.
Taklampa med fyra ljuspunkter, 1900-talets första hälft
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
1 700 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
332.
Taklampa med tre ljuspunkter, omkring år 1900
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
1 700 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
339.
Vägglampetter ett par, "Reflex", Pierre Forsell för Skultuna
20 00 SEK
21 00 SEK
600 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
391.
Taklampa, Gustaviansk-stil, 2000-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
600 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
609.
Taklampa med hiss, 1900-talets första hälft
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
550 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
617.
Bordslampa, 1960/70-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
350 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
619.
Bordslampa, AB Stilarmatur, Tranås, 1900-talets andra hälft
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
350 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
638.
Ljusstakar ett par, 1900-talets andra hälft
14 00 SEK
15 00 SEK
700 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
663.
Bordslampa, 1900-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
800 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
689.
Taklampa med sex ljuspunkter, 1900-talets andra hälft
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
450 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
707.
5 00 SEK
6 00 SEK
850 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
713.
Taklampor ett par, 1900-talets andra hälft
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
200 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
714.
Taklampor 3st, 1900-talets andra hälft
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
100 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
758.
Bordslampa, omkring 1900-talets mitt
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1 200 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
771.
Bordslampa, Danmark, 1950/60-tal
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
250 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
830.
Vägglampa, ASEA, 1950/60-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
200 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
912.
Ljusplåtar ett par, Barock-stil, 1800-talets slut
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
350 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
926.
Bordsfotogenlampa, tidigt 1900-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
400 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
950.
Taklampa, 1950/60-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
550 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
958.
Golvlampa, omkring 1900-talets mitt
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
550 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
967.
Golvlampa, 1950/60-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
700 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
988.
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
400 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
1020.
Fasadlykta, 1900-talets första hälft
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
900 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1051.
Golvlampa med tre ljuspunkter, omkring 1900-talets mitt
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
1 700 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
1061.
Vägglampor ett par, 1900-talets andra hälft
26 00 SEK
27 00 SEK
600 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK