2016-10-23 Månadsauktion
55
1905
Samtliga utrop
55
192
18
446
114
120
70
200
66
48
269
11
198
10
80
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
1.
Dalmålning av Jufwas Anders Ersson, Ullvi, Leksand, 1800-talets första hälft
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
9 000 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
2.
Dalmålning av Jufwas Anders Ersson, Ullvi, Leksand, daterad 1802
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
43 000 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
25.
Fat i glaserat lergods, daterat 1715?
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
4 000 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
27.
Kavle, allmoge, 1800-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
3 600 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
40.
Dörr, allmoge, 1800-talets första hälft
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1 600 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
41.
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1 400 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
48.
Dalmålning av Jufwas Anders Ersson, Ullvi, Leksand, daterad 1812
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
20 500 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
81.
Mangelbräde, allmoge, daterat 1839
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
2 000 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
166.
Knotskål med snibb, allmoge, 17/1800-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1 700 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
170.
Knotskål, allmoge, 17/1800-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
1 800 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
191.
Knotskål, allmoge, 1800-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
1 200 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
211.
Knotskål, allmoge, daterad 1851
7 00 SEK
8 00 SEK
500 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
214.
Knotskål, allmoge, 1800-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
600 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
225.
Smörkyrka, allmoge, daterad 1830
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1 500 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
256.
Knotskål, allmoge, 1800-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
600 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
33 00 SEK
263.
Knotskål, allmoge, 1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
300 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
269.
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
800 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
273.
Svarvad burk med lock, allmoge, Lima, 1800-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
700 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
274.
Knotskål, allmoge, 1800-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1 300 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
306.
Knotskål, allmoge, daterad 1850
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
700 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
336.
Födelsesticka, allmoge, 1800-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
2 300 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
342.
Stånka, allmoge, daterad 1870
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
1 200 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
346.
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
2 600 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
386.
Knotskål, allmoge, daterad 1814
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
2 100 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
688.
Alnmått, allmoge, daterad 1848
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
150 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
742.
Knotskål, allmoge, 1800-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
200 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
776.
Svarvskål, allmoge, 1800-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
350 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
828.
Knotskål, allmoge, 1800-tal
28 00 SEK
29 00 SEK
1 700 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
839.
Panel, allmoge, Dalarna, omkring år 1800
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
1 100 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
855.
Svepask, allmoge, daterad 1819
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
300 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
879.
Allmoge 3 delar, 17/1800-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
250 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
880.
Knotskålar 2st, allmoge, 1800-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
300 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
881.
Knotskålar 4st, allmoge, 1800-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
450 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1024.
Dörrspeglar 2 par, 1700-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
150 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1068.
Slevar 3st, allmoge, 1800-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
100 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1069.
Slev, allmoge, 1800-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
100 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
1070.
Träslev, allmoge, 1800-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
200 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1087.
Räfsa, allmoge, 1800-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
1 300 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1189.
Knotskål, allmoge, daterad 1839
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
550 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
1192.
Knotskål, allmoge, 1800-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
800 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
1214.
Färdskrin, 17/1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
800 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1286.
Ostformar 2st, allmoge, 17/1800-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
200 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
1353.
Allmoge 2 delar, 1800-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
700 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1496.
Skåpdörr, allmoge, 17/1800-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
100 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
1518.
Smörkärnor 2st, allmoge, 1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
200 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1564.
Pipstånka, allmoge, 1800-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
900 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1565.
Vattenflaskor 3st, allmoge, 1800-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
200 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1578.
Allmoge 4 delar, 1800-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
250 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK