2016-12-11 Månadsauktion
253
2266
Samtliga utrop
54
209
52
434
190
145
100
Kläder, väskor & Accessoarer
268
44
57
253
17
281
16
127
Katalognummer
...
Katalognummer
Katalognummer
2.
Spegel, Gustaviansk, 1700-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
4 200 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
7.
Spegel, Sengustaviansk, omkring år 1800
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
5 400 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
40.
Spegel, Empire, 1800-talets första hälft
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
3 200 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
54.
Spegel, möjligen Estrid Ericson för firma Svenskt Tenn
2 00 SEK
3 00 SEK
5 200 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
88.
Spegel, Karl-Johan, 1800-talets första hälft
21 00 SEK
22 00 SEK
1 500 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
297.
Spegel, Gustaviansk, omkring år 1800
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
3 600 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
320.
Väggskåp, Marita Olsson, Arvika
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
900 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
337.
Spegel, Gustaviansk-stil, 1900-talets början
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1 000 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
363.
Hatthylla, Alvar Aalto, omkring 1900-talets mitt
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1 100 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
400.
Karmstolar ett par, Gustavianska Stockholmsarbeten, 1770/80-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
18 000 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
401.
Stolar 3st, Gustavianska Stockholmsarbeten av Johan Lindgren, 1770/80-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
9 400 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
402.
Vitrinskåp, "Undantaget", Carl Malmsten för Åfors Möbelfabrik AB
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
4 600 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
403.
Möblemang 5 delar, "Venus", Johansson design, Markaryd
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
2 400 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
404.
Byrå med fyra lådor, Rokoko, 1700-talets andra hälft
10 00 SEK
11 00 SEK
11 000 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
405.
Vippbord, Rådman Nils Asplinds Verkstad, Falun, 17/1800-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
10 500 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
406.
Skänk med tråg, Gustaviansk, 1800-talets början
7 00 SEK
8 00 SEK
11 000 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
407.
Kassakista, 1600-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
12 000 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
408.
Sideboard, Bröderna Sörheim, Norge, 1960-tal
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
1 700 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
409.
Karmstol, Rokoko, 1750/60-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
3 200 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
410.
Väggskåp, allmoge, 1800-talets början
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
2 000 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
411.
Sideboard, 1950/60-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
2 200 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
412.
Bord, allmoge, Hälsingland, 1800-talets första hälft
26 00 SEK
27 00 SEK
1 200 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
413.
Hörnskåp, allmoge, Forsa Hälsingland, daterat 1836
19 00 SEK
20 00 SEK
9 200 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
414.
Salskåp, Rokoko, 1700-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
12 000 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
415.
Fåtölj, jugend, sannolikt Adolf Swanson, 1900-talets början
416.
Fåtöljer ett par, Gripsholms-modell, "Medevi Brunn", IKEA´s 1700-tals serie
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
5 600 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
417.
Slagbord ett par, snarlika, 1800-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
14 500 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
418.
Konsolbord, Sengustavianskt, omkring år 1800
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
8 000 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
419.
Väggskåp, allmoge, 17/1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
6 600 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
420.
Pottskåp, Gustavianskt, 17/1800-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
7 400 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
421.
Bockbord, allmoge, 1800-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
5 000 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
422.
Golvhörnskåp, allmoge, 1800-talets första hälft
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1 500 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
423.
Trädgårdsbord, omkring år 1900
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
650 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
424.
Byrå med tre lådor, Rokoko, 1700-tal
425.
Byrå med tre lådor, Sengustaviansk, omkring år 1800
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
7 400 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
426.
Skåp, Treman, 1950/60-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
2 100 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
427.
Matsalsmöblemang 7 delar, Gustaviansk-stil, 1900-talets andra hälft
25 00 SEK
26 00 SEK
3 200 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
428.
Stolar 4st, allmoge, Järvsö, Hälsingland, 1800-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
2 500 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
429.
Stolar ett par, Gustavianska Stockholmsarbeten, 1700-talets slut
6 00 SEK
7 00 SEK
7 200 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
430.
Bänk, allmoge, 1800-tal
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
1 100 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
432.
Bord, Rokoko, 17/1800-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
1 200 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
433.
Fåtöljer ett par, "Skrindan", Kerstin Hörlin-Holmquist
23 00 SEK
24 00 SEK
3 000 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
435.
Kolonnskåp, Gustaviansk, omkring år 1800
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
19 000 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
436.
Väggskåp, allmoge, Dalarna, 1700-talets slut
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1 700 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
437.
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1 800 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
440.
Rundkamin, Nr 305, Ulefos, Norge
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
2 000 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
442.
Biblioteksstege, 1900-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
3 600 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
443.
Fåtöljer ett par, "Lilla Adam", Kerstin Hörlin Holmqvist för Nordiska Kompaniet
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
3 800 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
...