2018-07-29 Månadsauktion
502
1812
Samtliga utrop
54
145
21
502
78
154
53
157
17
346
161
10
100
Katalognummer
...
11
Katalognummer
Katalognummer
2.
Plåtmynt, 4 daler silfmynt, Fredrik I, 1744
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
13 000 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
4.
Kaffekanna, sengustaviansk, Richmann, Falun, 1800-talets början
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
11 500 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
13.
Dalahäst, 1900-talets början
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
5 400 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
20.
Kniv med slida, 1800-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
2 200 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
25.
Apoteksmortel, 1800-tal eller äldre
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
1 100 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
29.
Tekanna, O.F.Richmann & Sandberg, Falun, 1800-talets första hälft
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
7 400 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
32.
Gästabudskniv, 1700-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
1 500 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
60.
Tobaksdosa, 1700-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1 100 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
69.
Gästabudskniv, 17/1800-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
600 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
75.
Väggtelefon, LM Ericsson, 1900-talets början
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
2 100 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
76.
Höghjuling, 1800-talets slut
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
17 500 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
80.
Gästabudskniv, 1700-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1 700 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
82.
Tesamovar, empirestil, 1800-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
650 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
97.
Emaljerad reklamskylt, "SFS"
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
650 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
100.
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
2 200 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
101.
Stor dalahäst, 1900-talets första hälft
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
1 400 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
116.
Kastrull, daterad 1782
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
700 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
119.
Kastrull, daterad 1797
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1 100 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
120.
Tobaksdosa, 1700-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
350 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
177.
Tobaksdosa, Holland, 1700-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
300 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
178.
Dräkthandskar ett par, 1900-talets början
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
1 400 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
190.
Kollektbössa, 16/1700-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
19 500 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
194.
Ishink, Jens Quistgaard, 1950/60-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
650 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
199.
Åderlåtare, 1800-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
950 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
200.
Tobaksdosa, 17/1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
600 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
202.
Dalatuppar ett par, snarlika, 1900-talets första hälft
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1 700 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
206.
Gästabudskniv, 1800-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
1 300 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
215.
Emaljerad reklamskylt, Lagerstedts Bageri
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
500 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
227.
Etagekamin, Norge
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1 800 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
234.
Manschettknappsburk, Widerholm & Dahlberg, Eskilstuna
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
350 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
245.
Telefonväxel för lokaltelefon, LM Ericsson, 1900-talets början
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1 300 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
249.
Fällkniv, 17/1800-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
650 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
251.
Nålhus, daterat 1860
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1 400 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
252.
Kniv med slida, C.W.Dahlgren, Eskilstuna, 18/1900-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
600 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
271.
Bordsplateau, Louis XV-stil, 19/2000-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
200 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
272.
Brosch, Estrid Ericson för firma Svenskt Tenn
25 00 SEK
26 00 SEK
1 200 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
297.
Kniv med slida, 1800-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
750 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
396.
Matsalsmöblemang 5 delar, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1 100 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
450.
Motorbåt, Erik Lundgren, Ockelbo, typ 61
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
10 500 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
493.
Stor kastrull, 1700-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
150 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
497.
Jordglob, Svenska Bokhandels Centralen, Stockholm, 1900-talets första hälft
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
750 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
499.
Skospännen 4st, 1900-talets början
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
400 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
502.
Samekniv, Karl Beglund "Korv-Kalle"
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
1 400 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
504.
Dalahäst, daterad 1998
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
450 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
556.
Kaksporre, 17/1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
500 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
565.
Kuverttallrikar 10st, 1950/60-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
1 100 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
570.
Dekorationsfat 2st, 1800-talets slut
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
400 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
571.
Emaljerad reklamskylt, "Tretorn Galoscher"
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
500 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
...
11