2018-09-09 Månadsauktion
299
1920
Samtliga utrop
54
151
20
435
133
168
78
183
34
299
17
194
21
114
12
Katalognummer
...
Katalognummer
Katalognummer
5.
Spegel, Stockholmsarbete i rokoko, daterad 1768
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
17 500 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
25.
Spegellampett, gustavianskt Stockholmsarbete, troligen 1786
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
9 000 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
153.
Bordsspegel, Josef Frank för firma Svenskt Tenn
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
850 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
168.
Spegel, gustaviansk, 1800-talets början
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
3 200 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
185.
Soffgavlar ett par, Näfveqvarns Bruk, Folke Bensow, 1900-talets första hälft
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
11 500 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
300.
Baljfåtöljer ett par, sengustavianska Stockholmsarbeten, omkring år 1800
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
39 000 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
301.
Baljfåtöljer ett par, snarlika, sengustavianska Stockholmsarbeten, omkring år 1800
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
23 000 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
302.
Taburetter ett par, gustavianska Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
9 800 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
303.
Golvhörnskåp, gustavianskt, allmoge, daterat 1845
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
10 500 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
304.
Skänkskåp, allmoge, Dalarna, daterat 1781
26 00 SEK
27 00 SEK
19 000 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
305.
Byrå, sengustaviansk Stockholmsarbete, omkring år 1800
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
32 500 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
306.
Vitrinskåp, "Undantaget", Carl Malmsten
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
4 600 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
307.
Bokskåp, empirestil, C.E.Jonson, Stockholm, 1900-talets början
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
6 200 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
308.
Konsolbord, Louis XV, Frankrike, omkring 1700-talets mitt
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
4 200 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
310.
Vippbord, Asplinds verkstad, Falun, 1800-talets början
8 00 SEK
9 00 SEK
8 200 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
311.
Soffbord, "Condor", Fredrik Schriever-Abeln, 1960/70-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
2 700 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
313.
Matbord, "Superellips", Bruno Mathsson och Piet Hein Fritz Hansen
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
16 000 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
314.
Ståndskåp, barock, 1700-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
2 800 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
315.
Matsalsbord, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
17 00 SEK
18 00 SEK
3 200 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
317.
Golvhörnskåp, allmoge, Dalarna, daterat 1790
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
8 200 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
318.
Skänk, gustavianskt provinsarbete, 1800-talets första hälft
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
2 300 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
319.
Bokskåp, nyrenässans, 1800-talets slut
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
2 400 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
320.
Matsalsbord, nyrenässans, 1800-talets slut
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
900 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
321.
Fåtölj, "Jetson", Bruno Mathsson för DUX
26 00 SEK
27 00 SEK
3 200 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
322.
Spegel med konsolbord, Karl-Johan, 1800-talets första hälft
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
2 500 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
323.
Soffa, "Mexico", Arne Norell, 1960-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
1 500 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
324.
Fåtölj, "Mexico", Arne Norell, 1960-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1 100 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
325.
Soffa, klädd i Jobs textil "Stugrabatt"
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1 900 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
327.
Karmstolar ett par, gustavianska provinsarbeten, 1800-talets början
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
5 400 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
328.
Canapé, rokokostil, 1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
600 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
330.
Skåp, barock, 1700-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
750 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
332.
Vippbord, 1800-talets första hälft
6 00 SEK
7 00 SEK
550 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
334.
Skrivbord, art deco, 1930-tal
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
850 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
335.
Stol, gustavianskt provinsarbete, 1800-talets första hälft
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1 800 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
338.
Stolar 3st, senbarock, 1700-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
7 800 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
339.
Bord, rokokostil, allmoge, 1800-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
1 300 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
340.
Soffa, rokokostil, 1900-talets första hälft
20 00 SEK
21 00 SEK
650 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
341.
Karmstolar 3st, rokokostil, 1900-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
1 000 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
342.
Bord, rokokostil, 1900-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
300 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
343.
Stolar 6st, "Ambassadör", Carl Malmsten för Åfors möbelfabrik
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
2 300 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
345.
Slagbord, allmoge, 1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
1 300 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
347.
Sekretär, sengustaviansk, 1800-talets början
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1 000 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
348.
Karmstol, "Progetti", Giorgetti, Italien
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
700 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
350.
Sybord, Bertil Fridhagen för Bodafors, 1960-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
1 100 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
351.
Stolar ett par, "Lilla Åland", Carl Malmsten för Stolab, 1996
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1 900 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
353.
Stolar ett par, "Lilla Åland", Carl Malmsten
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
1 100 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
354.
Byrå, rokokostil, 1800-talets slut
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
1 200 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
355.
Bord, Bruno Mathsson för firma Karl Mathsson, Värnamo, 1976
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
250 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
...