2018-12-09 Månadsauktion
233
2558
Samtliga utrop
141
233
46
566
131
283
94
268
23
313
31
241
17
156
12
Katalognummer
...
Katalognummer
Katalognummer
8.
Ljuslampetter ett par, barock, 16/1700-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
4 600 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
12.
Ljusstake, 1700-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
17 500 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
13.
Ljusampel, empirestil, Raingo Freres, Frankrike, 1800-talets andra hälft
17 00 SEK
18 00 SEK
9 200 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
17.
Ljusstakar ett par, sannolikt Thorshammars Bruk, omkring år 1900
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 800 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
30.
Takkrona, empirestil, 1900-talets början
26 00 SEK
27 00 SEK
10 000 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
33.
Taklampa, "PH 3/2", Louis Poulsen, Danmark
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
10 500 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
34.
Bordslampa, "PH 3/2 ", Louis Poulsen, Danmark.
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
11 500 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
35.
Vägglampor ett par, "PH 3/2", Louis Poulsen, Danmark
14 00 SEK
15 00 SEK
4 200 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
40.
Månskensampel, jugend, 1900-talets början
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
2 700 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
47.
Väggappliquer ett par, Louis XVI-stil, 1800-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
8 200 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
60.
Golvlampa, "Giraffen", Uno & Östen Kristiansson för Luxus
8 00 SEK
9 00 SEK
6 600 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
62.
Kandelabrar ett par, empirestil, Frankrike, 1800-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
3 800 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
69.
Ljusstakar ett par, Louis XVI-stil, Frankrike, 1800-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
3 400 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
72.
Takkrona, gustaviansk stil, 1900-talets början
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
3 000 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
92.
Månskensampel, omkring år 1900
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
2 100 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
110.
Ljuslampett, jugend, 1900-talets början
28 00 SEK
29 00 SEK
3 400 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
133.
Ljusstake, barock, 1700-tal
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
800 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
138.
Vägglampa, Hans Agne Jakobsson, Markaryd
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
4 200 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
145.
Ljuskrona, rokokostil, 1800-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
4 200 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
153.
Ljusplåt, barock, 1700-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
900 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
155.
Ljusstake, barock, 1700-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1 500 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
168.
Golvfotogenlampa, omkring år 1900
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1 900 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
173.
Ljuskrona, Italien, 1900-talets första hälft
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
1 300 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
190.
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
4 400 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
203.
Bergsmanskrona, Bob Thynell, Falun, daterad 2000
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
5 000 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
207.
Ljusampel, empire, 1800-talets första hälft
3 00 SEK
4 00 SEK
1 000 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
208.
Kandelaber, omkring år 1900
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
3 000 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
216.
Taklampor ett par, Carl Thore, 1900-talets andra hälft
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
700 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
219.
Bordsfotogenlampa, Gusums Bruk, 1900-talets början
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1 300 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
238.
Ljusstakar ett par, empirestil, 1800-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 600 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
252.
Kandelabrar ett par, Josef Frank för firma Svenskt Tenn
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
2 200 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
261.
Ljusplåt, barock, 1700-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
2 600 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
284.
Taklampa, "Bumlingen", Anders Pehrsson för Ateljé Lyktan
292.
Bordslampa, 1900-talets början
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
1 600 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
293.
Kandelaber för tre ljus, Käck & Hedbys, Leksand
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
1 400 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
296.
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1 800 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
459.
Bordslampa, Sönnico, Norge, omkring 1900-talets mitt
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
400 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
475.
Taklampa, "PH-5", Paul Henningsen för Louis Poulsen
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
1 100 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
476.
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1 300 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
484.
Ljusstakar ett par, Karl Johan, 1800-talets första hälft
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
1 300 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
487.
Takkrona, rokokostil, omkring 1900-talets mitt
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1 500 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
499.
Golvlampa, Bergboms, G132
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
950 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
512.
Bordsfotogenlampa, tidigt 1900-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
600 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
520.
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
900 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
522.
Takkronor ett par, barockstil, 1900-talets första hälft
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
3 800 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
529.
Kandelaber, 19/2000-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
1 000 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
556.
Taklampa, 1900-talets andra hälft
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
300 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
561.
Ljusplåtar ett par, barockstil, 1800-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
750 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
...