Göteborgs Auktionskammare
Mina sidor
Uppgifter
(Namn, adress, tele...)
(Bud, köpt, sålt...)
Fakturor
Skapa konto
Stadsauktion 9 oktober 19:00
Samtliga utrop
51
Konst
325
Samtliga utrop
324
Samtliga utrop
68
Möbler
37
19
23
Keramik och Porslin
11
Mattor och Textilier
51
Konst
10
Ur och Klockor
31
Guld, Silver samt metaller
Smycken
45
Övrigt
Fordon samt tillbehör
15
Hobby och fritid
Verktyg mm
Hemelektronik
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
6.
Litografier, Bengt Nordenborg
1 00 SEK
2 00 SEK
100 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
7.
Mapp innehållande 10 blad, Ivar Arosenius
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
250 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
11.
Olja på duk, Mats Rydstern
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
500 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
19.
Litografi, Astrid Begman-Taube
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
125 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
21.
Olja på pannå, Stig Erik Thiderman
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
250 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
28.
Blyertsteckning, Acke Jansson
34.
Teckning, Birger Lundqvist
35.
Figurin Emil Fuchs
23 00 SEK
24 00 SEK
500 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
37.
Gammal karta
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1 600 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
40.
Akvarell, Lennart Rosensohn
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
250 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
48.
Metallskulptur, Birgitte Wilhelm
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
750 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
52.
Olja på duk, Axel Lind
57.
Litografi, Marc Chagall
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
750 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
64.
Olja på duk, okänd konstnär
6 00 SEK
7 00 SEK
50 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
70.
Litografier, Berndt-Rune Jäverbrant
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
500 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
75.
Skulptur, okänd konstnär
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
250 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
78.
Olja på duk, okänd konstnär
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
50 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
87.
Olja på duk, Bengt Arne Linderos
24 00 SEK
25 00 SEK
1 300 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
105.
Litografi, Jan Falkman
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
75 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
111.
Litografi, Dag Petterson
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
300 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
127.
Olja på duk, Arvid Herbert
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
250 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
128.
Olja på duk, Bertil Brolin
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
800 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
132.
Olja på duk, Tom Eklund
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
350 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
136.
Litografi, Lars Norrman
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
300 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
137.
Litografi, Bengt Olson
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
50 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
138.
Litografi, Sven-Olof Ehren
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
100 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
150.
Olja på pannå, Wilhelm Henning
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
300 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
156.
Båtrelief, Thomas Palmqvist
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
500 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
157.
Olja på duk, Carsten Hvistendahl
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
550 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
163.
Olja på duk, Walter Liljenberg
183.
Olja på pannå, Svante Bergh
26 00 SEK
27 00 SEK
600 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
184.
Teckning, John Jon-And
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
250 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
191.
Olja på pannå, Edvin Ollers
20 00 SEK
21 00 SEK
500 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
194.
Litografi, Ivan Broberg
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
175 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
198.
Olja på duk, "Duvhök", Gustav Adon
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
150 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
200.
Litografi, Maria Manuela Vintilescu
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
175 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
204.
Olja på duk, Nils Björkqvist
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
150 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
215.
Litografi/tryck med erotiska motiv
222.
Olja på duk, Nils Björkqvist
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
300 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
233.
Olja på duk, Alexander Langlet
12 00 SEK
13 00 SEK
700 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
235.
Litografi, Carl Otto Hultén
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
33 00 SEK
350 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
242.
Glasmålning, 1800-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1 300 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
272.
Olja på pannå, Charles Brånå
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
175 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
281.
Gouache, okänd konstnär
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
2 800 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
283.
Akvarell, Stig Södersten
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
150 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
286.
Akvarell, Jules Schyl
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
250 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
294.
Olja på duk, Nils Björkqvist
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
550 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
299.
Olja på duk, Tage Eriksson
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
1 200 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK