2014-05-18 Stadsauktion
37
1244
Samtliga utrop
37
73
10
240
Fiskeredskap
66
88
48
183
15
68
205
26
Partier
107
12
52
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
20.
Låda med skjutlock, allmoge, Dalarna, daterad 1843
15 00 SEK
16 00 SEK
3 500 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
102.
Knotskålar 2st, allmoge, 17/1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
1 400 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
215.
Vattenflaska, allmoge, Lima, daterad 1881
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
425 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
229.
Skrin, allmoge, daterat 1851
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
600 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
243.
Låda med skjutlock, allmoge, 17/1800-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
300 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
477.
Träskuren och bemålad fågel, troligen 1800-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
2 700 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
478.
Klämljusstake i smide, troligen 1900-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
350 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
492.
Knotskål, allmoge, daterad 1840
19 00 SEK
20 00 SEK
1 800 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
493.
Knotskål, allmoge, 1800-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1 900 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
511.
Pipstånka, allmoge, 1800-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
550 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
583.
Selbåge med lokor, daterad 1840
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
425 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
587.
Panel, allmoge, 1800-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
250 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
594.
Knotskålar 3st, allmoge, 1800-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
400 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
612.
Pipstånka, allmoge, 1800-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
250 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
617.
Selbåge, allmoge, 1800-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
500 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
618.
Selbåge, allmoge, 1800-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
200 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
620.
Korgar och skålar 5 delar, allmoge, 1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
450 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
628.
Skrin, allmoge, 1800-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
500 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
697.
Skrivpulpet, allmoge, daterad 1843
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1 400 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
722.
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
650 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
731.
Skrin, allmoge-stil, Lima, daterad 1931
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
125 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
753.
Allmoge 4 delar, 1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
800 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
796.
Vattenflaska, allmoge, 1800-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
100 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
843.
Vattenflaska, allmoge, Lima, daterad 1860
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
600 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
865.
Allmoge 2 delar
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
175 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
867.
Docksäng, allmoge, 1800-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
425 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
877.
Skäktträ, allmoge, 1800-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
225 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
901.
Lokor ett par, allmoge, 1800-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
250 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
917.
Laggad tunna med lock, 1700-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
350 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
945.
Åktäcke, allmoge, 18/1900-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
275 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
974.
Svepask, allmoge, 1800-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
225 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1002.
Selbåge, allmoge, 1800-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
150 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
1030.
Allmoge 6 delar, 1800-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
275 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1127.
Allmogeföremål 5st
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
175 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1130.
Allmoge 4 delar, mestadels 1800-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
275 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1204.
Parti allmogeföremål, 1800-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
200 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1350.
Korg med handtag, allmoge, 1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
400 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK