2020-04-05 Månadsauktion
66
Antikviteter
1794
Samtliga utrop
66
Antikviteter
39
157
42
437
117
106
49
Kläder, väskor & Accessoarer
163
16
290
17
199
72
11
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
3.
Skulptur, barock, 1700-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
16 000 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
5.
Vägglampetter ett par, rokoko, 1700-talets andra hälft
17 00 SEK
18 00 SEK
6 600 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
7.
Snushund, 1800-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
8 400 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
14.
Snushund, 1800-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
8 200 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
21.
Dosa med lock, barock, daterad 1701
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
4 600 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
40.
Snushund, 1800-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
3 800 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
47.
Snushund, 1800-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1 400 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
54.
Ask med lock, 17/1800-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
5 400 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
55.
Snushund, 1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
4 200 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
57.
Reseskrivställ/ljusstake, empire, 1800-talets första hälft
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
6 000 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
65.
Snushund, 1800-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
700 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
74.
Snushund, 1800-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
2 700 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
77.
Snushund, 1800-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
850 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
80.
Oktant, Thompson & Robinson, England, 1700-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
4 600 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
146.
Dalahäst, 1900-talets början
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
6 200 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
150.
Snushund, 1800-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
450 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
161.
Snushund, 1800-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
1 900 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
162.
Snushund, 1800-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
850 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
169.
Snushund, 1800-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
950 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
175.
Supsked, barock, 1700-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
4 000 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
198.
Snushund, 1800-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1 500 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
201.
Snushund, 1800-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
3 800 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
202.
Snushund, 1800-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1 100 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
210.
Tobaksdosa, Holland, 16/1700-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
1 600 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
211.
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1 100 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
212.
Spottlåda, 17/1800-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
550 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
215.
Dekorornament, 1700-tal eller äldre
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
1 700 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
231.
Kaffekanna, 17/1800-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
500 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
239.
Tobaksdosa, daterad 1785
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
1 400 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
245.
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1 600 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
263.
Snushund, 1800-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 100 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
264.
Snushund, 1800-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
900 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
265.
Skål på fot, 17/1800-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
2 000 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
267.
Snushund, 1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
4 000 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
268.
Kalenderdosa, Holland, 1700-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
800 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
297.
Skulpturfragment, troligen 16/1700-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
4 200 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
505.
Amfora i brons, 1800-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
450 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
530.
Tobaksdosa, Skultuna Bruk, Göran Hedenström, 1800-tal
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
750 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
531.
Kalenderdosa, G:Hedenström, Skultuna Bruk, 1812
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
600 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
532.
Kalenderdosor 2st, G:Hedenström samt C:Norman, 17/1800-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
650 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
533.
Dosa, sengustaviansk, 17/1800-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
1 300 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
566.
Stop i koppar, 1800-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
300 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
568.
Parfymflaska, 17/1800-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1 500 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
601.
Tobaksdosa, Skultuna Bruk, möjligen Göran Nordström, 1800-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1 800 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
602.
Kalenderdosa, C:Norman, daterat 1/4 1787
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
650 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
604.
Kalenderdosor 2st, 1700-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
700 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
630.
Kalenderdosa, C:Norman, 1700-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
550 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
660.
Supkoppar 2st, 17/1800-tal
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
1 100 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK