2016-05-15 Månadsauktion
78
1867
Samtliga utrop
78
102
21
356
109
143
63
Kläder, väskor & Accessoarer
169
45
165
224
37
220
19
91
16
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
1.
Kers Erik Jönsson, Lima, Leksand (1812-1852)
26 00 SEK
27 00 SEK
15 500 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
35.
Dalmålning, AES Leksand, utförd ca.1815
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
4 600 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
36.
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
6 800 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
37.
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
8 000 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
38.
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
3 600 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
39.
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
6 600 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
40.
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
6 400 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
41.
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
9 800 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
42.
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
20 500 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
43.
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
2 300 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
74.
Stånka, allmoge, 1800-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
600 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
150.
Smörkyrka, allmoge, daterad 1830
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
1 800 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
249.
Vattenflaska, allmoge, 1800-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
500 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
268.
Skål, allmoge, daterad 1749
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
450 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
360.
Yxhuvud i järn, daterad 1807
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
750 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
386.
Svarvskål, allmoge, 1800-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
450 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
399.
Svepask med lock, allmoge, daterad 1813
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
550 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
411.
Bord, allmoge, daterat 1861
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
2 400 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
669.
Dörr, allmoge, 1800-tal
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
950 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
692.
Låda med skjutlock, allmoge, daterad 1831
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
200 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
697.
Låda med skjutlock, allmoge, 17/1800-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
100 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
720.
Knotskål, allmoge, 1700-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
700 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
740.
Ostform, allmoge, 1800-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
200 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
743.
Fäbodstege, allmoge, 1700-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 700 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
768.
Rotkorg, allmoge, 1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
450 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
769.
Stånka, allmoge, 1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1 200 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
791.
Svarvskål, allmoge, 1800-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
350 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
808.
Svarvskål, allmoge, 1816
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
650 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
878.
Tråg 2st, allmoge, bl.a. daterad 1858
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
450 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
917.
Sticka, allmoge, daterad 1818
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
350 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
936.
Bemålad panel, allmoge, 1900-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
2 500 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
954.
Alnmått, allmoge, 1800-tal
964.
Knotskålar 2st, allmoge, 1800-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
700 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1081.
Dörr, allmoge, 1800-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
1 400 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1097.
Skåpdörrar ett par, allmoge, daterad 1843
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
300 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1117.
Slevar i horn och trä, 1800-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
350 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
1118.
Kärl med hänklar, 1900-talets början
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
200 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1132.
Korg, allmoge, 1800-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
100 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
1228.
Laggad tunna, allmoge, 1800-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
450 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1299.
Allmoge 3 delar, 1800-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
150 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
1305.
Skrin med skjutlock, allmoge, 1800-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
200 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1317.
Färdskrin, allmoge, 1700-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
850 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
1368.
Brandspruta, allmoge, 1800-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
100 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1385.
Laggat kärl, allmoge, krönt 1742
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
650 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
1386.
Tvättbräde, allmoge, 1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
350 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
1390.
Svepask, allmoge, daterad 1782
22 00 SEK
23 00 SEK
350 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1407.
Tallriksställ, allmoge, 1800-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
650 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1416.
Klädhängare, allmoge, 1800-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
300 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK